Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Živnostníci reagují na vládní balíček, odbory mluví o stávkové pohotovosti

Josef Středula
Josef Středula
Foto: Facebook Josef Středula

Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) vnímá nutnost a povinnost vlády ČR reagovat na neudržitelný stav veřejných financí, respektive deficit státního rozpočtu. Opatření, která dopadají zejména na malé a střední firmy a živnostníky, ale považuje za neefektivní nebo přímo škodlivé a podvazující ekonomický růst. Naopak v návrzích postrádá prorůstová opatření a skutečné a zásadní zjednodušené celého podnikatelského prostředí. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula řekl, že zváží stávkovou pohotovost.

Navrhované zvýšení odvodů OSVČ podle AMSP ČR naruší křehkou rovnováhu mezi odvodovou stránkou věci na jedné misce vah a břemenem spojeným s podnikáním na druhé. "Oni totiž podnikatelé (OSVČ) na penězích, které jim stát nesebere, „nesedí“. A už vůbec je nevyvádějí pomocí dividend a dalších nástrojů do zahraniční, jak se stalo v určitých sektorech běžné. Živnostník bude utrácet doma a pomůže tak vlastní ekonomice. Odmítáme srovnávání OSVČ se zaměstnanci a vykopávání příkopů mezi těmito dvěma skupinami! OSVČ na rozdíl od zaměstnance nemá nárok na ošetřovné člena rodiny, na nemocenskou, mateřskou dovolenou, na stravenky, daňovou uznatelnost odvodů, proplácení dnů dovolené apod., uvedla na svém webu asociace.

Vadí jí také zrušení daňové výhody zaměstnaneckých benefitů. "Považujeme návrh zrušení podpory volnočasových benefitů za tvrdou ránu malým a středním podnikům. Bez daňového zvýhodnění si benefity nebudou moci dovolit poskytovat, což poškodí jak jejich zaměstnance, tak podniky samotné. Malé a střední podniky měly v benefitech jedinou možnost, jak čelit při náboru pracovníků nadnárodním korporacím, které vysávají trh práce, a i o tuto malou výhodu nyní přijdou. Stát počítá s tím, že zrušením podpory benefitů uspoří 1,4 miliardy Kč. Nicméně přes 90 % zaměstnavatelů avizuje v tomto případě benefity zcela zrušit, tedy se žádné dodatečné daně nevyberou," tvrdí AMSP.

Pracovnímu trhu ani firmám podle asociace rovněž nijak neprospějí další zásahy do dohod o provedení práce. "Jejich využití fakticky likviduje zákazem kumulace a nutností evidence, o další administrativě pro podnikatele nemluvě. Podnikatelé očekávají především snahu o zjednodušení pracovněprávní agendy, a nikoliv vymítání veškerých modelů mimo klasických, a v ČR pro zaměstnavatele velmi nákladných, pracovních poměrů," tvrdí živnostníci.

Českomoravská konfederace odborových svazů svolá na pondělí setkání všech předsedů odborových svazů a probere případnou stávkovou pohotovost. Středula na tiskové konferenci uvedl, že všechny jednotlivé body konsolidačního balíčku zanalyzují a budou velmi ostře komunikovat.

Podle Středuly změny v DPH nesníží změny produktů pro konečného spotřebitele, ale naopak zvýší marže pro prodejce. Za velkou chybu považuje zrušení benefitů i snižování platů ve veřejné sféře. Kritizoval také zvýšení cen dálničních známek, které by měly zdražit o 800 korun. Roční známka tak bude místo dosavadních 1500 korun stát 2300 korun.

Témata:  Josef Středula vláda ČR odbory živnostníci

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:23

Takové kraviny. Ondřej Brzobohatý si stýská nad průběhem rozvodu

Ondřej Brzobohatý už by se asi rád zbavil dědictví po nevydařeném manželství s Taťánou Kuchařovou. Zatím ale platí, že kudy chodí, tam se ho na tuto záležitost ptají. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy