V dubnu se někteří důchodci musí připravit na zásadní změnu, protože dojde k trvalému přesunu části výplatních termínů. Přesně o 10 dní dříve dostane peníze přes 1,16 milionu důchodců. Objevily se přitom takové interpretace, že se tak lidé dočkají jednorázového výdělku. Příslušný úřad se na to rozhodl reagovat.
Podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) se v poslední době objevily články, v nichž se uvádí, že dubnová změna výplatních termínů přinese důchodcům jednorázový výdělek. Úřad podotkl, že jde o zavádějící tvrzení. Důchodci v návaznosti na očekávanou změnu jednorázově nic nevydělají.
"Pokud například někdo dostává důchod 20. den v měsíci a nově ho dostane 10. den, znamená to jen dřívější výplatu. Částka důchodu zůstane stejná a stát touto změnou nikoho neobohatí. Za celý rok 2025 každý důchodce dostane svých 12 splátek – ani méně, ani více. Důchod totiž není vyplácen na kalendářní dny, ale na období," vysvětlila správa na webu.
Úředníci citovali ze zákona, kde se píše, že "v případě změny termínu splatnosti na dřívější termín splatnosti se důchod vyplacený v kalendářním měsíci, do něhož spadá nový termín splatnosti, ani důchod vyplacený v předchozím kalendářním měsíci nekrátí".
ČSSZ zmínila, že v případě posunu na dřívější termín nevznikne přeplatek na dávce, ale jen "účetní" překryv za určité časové období, na které byl určen poslední důchod vyplacený v původním termínu i první důchod vyplacený v novém termínu.
"Důchodce však obdrží stejný počet splátek v roce, jen bude splátka od měsíce, v němž změna proběhne, časově posunuta dopředu. Nebude se tak jednat o duplicitně poukázané prostředky, jak by mohlo z některých článků nepřímo vyplývat," dodal úřad.
Témata: důchody, důchodci, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ)
Související
8. dubna 2025 17:52
4. dubna 2025 10:40
1. dubna 2025 10:26
22. března 2025 9:33
19. března 2025 16:21
28. února 2025 8:24