Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Cena pro Menzela: Indové jej ocenili za celoživotní přínos kinematografii

Jiří Menzel
Jiří Menzel
Foto: Wikipedia **www.wikipedia.org**

Dillí - Porota festivalu v jihoindickém státě Kérala ocenila českého režiséra Jiřího Menzela (78), obdržel cenu za celoživotní přínos kinematografii. Na přehlídce se promítá jeho film Ostře sledované vlaky.

Oscarový filmař, oceňovaný zvláště za díla ze 60. až 80. let, cenu převzal osobně. "Je nejznámějším režisérem československé nové vlny a získal celosvětové uznání za své sladkobolné filozofující komedie," uvedla festivalová porota.

Mezi Menzelova vysoce hodnocená díla patří například film Skřivánci na niti, který v roce 1990 obdržel hlavní cenu Zlatý medvěd na festivalu v Berlíně.

Přehlídka filmů v Kérale začala v pátek. Promítat se na ní bude řada českých filmů, mimo jiné Já, Olga Hepnarová Tomáše Weinreba a Petra Kazdy nebo Učitelka Jana Hřebejka.

Témata:  Jiří Menzel filmové festivaly Indie

Související

Aktuálně se děje

25. října 2025 15:58

Fotka, kterou absolutně miluje. Tereza Ramba neodešla z premiéry po svých

Nevíte, co podniknout o víkendu? Můžete vyrazit na nový film Cukrkandl, který se je od čtvrtka v českých kinech. Hlavní roli v něm má Tereza Ramba, která tak nemohla v týdnu chybět na slavnostní premiéře. Neodešla z ní však po svých. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Česká televize

Vánoční program na ČT odhalen. Co nás čeká na konci roku?

Česká televize představila svůj program pro období Vánoc a přelomu roku, ve kterém se diváci mohou těšit na více než 120 pohádek a řadu premiér. Štědrovečerní program nabídne novou pohádku Záhada strašidelného zámku s Oskarem Hesem a Sofií Annou Švehlíkovou v hlavních rolích. Tato pohádka divákům slibuje prolínání kouzelného a reálného světa.