Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Masopust se slaví i v roce 2025. Proč a co znamená?

Masopustní průvod
Masopustní průvod
Foto: Petr Vilgus

Masopust je tradiční svátek, který má hluboké kořeny v české kultuře a spojuje pohanské zvyky s křesťanskými tradicemi. Název pochází ze slov „maso“ a „půst“ a odkazuje na období hodování, zábavy a oslav před začátkem postní doby. 

Masopust začíná po svátku Tří králů (6. ledna) a vrcholí v období tří dnů před Popeleční středou, která zahajuje čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Nejčastěji se tedy masopustní slavnosti konají v únoru, ale jejich přesné datum se každý rok mění podle data Velikonoc.

Masopust má své kořeny v předkřesťanských slavnostech, které oslavovaly příchod jara, plodnost a úrodu. S příchodem křesťanství se tyto pohanské tradice spojily s liturgickým kalendářem a staly se přípravou na duchovní očistu během půstu. Masopustní období bylo časem hojnosti, kdy lidé hodovali na masitých a tučných pokrmech, aby si užili dostatek jídla před nadcházejícím půstem.

Masopust je především obdobím radosti, zábavy a společenského setkávání. Pokud byste chtěli tuto tradici dodržet, zde je několik způsobů, jak si masopust užít.

Tradičním vrcholem oslav je masopustní průvod, kdy se lidé oblékají do barevných a často bizarních masek. Typickými postavami jsou medvěd, kominík, bába s nůší, smrtka, kozel nebo různé pohádkové bytosti. Masky symbolizují převlek a humor, který má zajistit štěstí a odvrátit zlé síly.

Masopust je spojen s hojností jídla, zejména masitých pokrmů. Mezi nejznámější patří jitrnice, jelita, tlačenka, zabijačkový guláš nebo prdelačka. K oslavám neodmyslitelně patří také sladké pečivo, například koblihy, boží milosti nebo masopustní koláče.

Masopust je časem veselí, a proto jsou součástí oslav různé taneční zábavy, hudební vystoupení a hry. Lidé se baví až do pozdních hodin a často se pořádají plesy nebo karnevaly.

Tradiční masopustní zabijačka je spojená s přípravou masných výrobků, které jsou součástí hodování. Přestože dnes není zabijačka běžnou součástí života ve městech, na venkově je stále populární.

Ve venkovských oblastech se dodnes konají masopustní obchůzky, kdy masky obcházejí domy, zpívají, tančí a přejí domácnostem štěstí a hojnost. Hostitelé obchůzku často odměňují jídlem nebo pitím.

Masopust není jen o zábavě, ale má i hlubší symboliku. Představuje přechod mezi zimou a jarem, mezi hojností a odříkáním. Dodržování masopustních tradic může být nejen příležitostí k oslavě, ale také připomenutím, že v životě je důležité udržovat rovnováhu mezi radostí a sebekázní.

Ať už se rozhodnete slavit Masopust tradičně nebo si jen užijete jeho atmosféru, tento svátek nabízí jedinečnou možnost spojit se s českou historií a kulturou.

Témata:  masopustní průvod

Aktuálně se děje

11:51

Masopust se slaví i v roce 2025. Proč a co znamená?

Masopust je tradiční svátek, který má hluboké kořeny v české kultuře a spojuje pohanské zvyky s křesťanskými tradicemi. Název pochází ze slov „maso“ a „půst“ a odkazuje na období hodování, zábavy a oslav před začátkem postní doby. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy