Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropa je ztracená? Povodně už nedokážeme předpovídat, můžeme za to sami

Povodně, ilustrační foto
Povodně, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Změna povodňového cyklu na evropském kontinentu může mít dalekosáhlé důsledky. A to nejen pro zvířata a rostliny, ale i pro člověka. Největší změny v četnosti a načasování povodní můžeme pozorovat zejména v západní části kontinentu.

Podle vědeckého serveru Science News se napříč Evropou objevil nový trend. Řeky už se nevylévají z břehu tak, jako kdysi. Nelze odhadnout ani jejich interval, ani přibližnou dobu, kdy může k povodni dojít. Může za to prý změna klimatu. 

Dlouhodobý nárůst průměrné teploty a změny v intenzitě a četnosti srážek způsobily, že některé řeky se ze svých koryt vylévají o dny, týdny nebo i měsíce dříve, než tomu bylo před 50 lety. V jiných oblastech zase téměř přestává docházet k povodním. To může mít výrazný dopad na obyvatele oblastí, divokou zvěř, ale i farmy a obydlí poblíž řek.

Nedávné studie zjistily, že změna klimatu pravděpodobně změní i frekvenci a četnost pobřežní povodně, ale spojovat změnu klimatu i s povodněmi říčními se vědci dlouho neodvažovali. U pobřežních záplav je trend jasně spojen s narůstající hladinou světového oceánu, u říčních povodní je mnohem těžší tyto dopady sledovat. 

U tohoto typu povodní je důležité si uvědomit všechny faktory, které hrají roli. Jde o množství srážek, typ půdy v oblasti, zda je vyprahlá nebo vlhká a tak podobně. Povodňové riziko ovlivňují i lidské zásahy - zejména vodní přehrady. 

Takže namísto sledování velikosti nebo četnosti povodně začali výzkumníci sledovat sezónní načasování povodní. Günter Blöschl, hydrolog z vídeňské univerzity spolupracoval s výzkumnými pracovníky z 38 zemí, aby analyzovali hydrologická data shromážděná na celém Evropském kontinentu od roku 1960 do roku 2010 (celkem na 4 262 místech).

Povodňový cyklus přichází v některých vysledovaných regionech až o 65 dní dříve, jinde až o 45 dní později. Na těchto extrémních případech je vidět, jak moc jsou nůžky rozevřené. K největším změnám dochází v západní Evropě, kde se v některých regionech posunula doba povodně o 36 dní za půl století. V severovýchodní Evropě a v okolí Severního moře se cyklus povětšinou posunul o 8 dní.

Načasování povodní se samozřejmě liší lokalitu od lokality, kdy v jižních zemích dojde k tání sněhu mnohem dříve, než na severu. V Británii zas kvůli vlivu oceánu dochází k četnějším srážkám než třeba v Albánii. Problematika změny povodňového cyklu může nicméně ovlivnit zejména floru a faunu. Zvířata, která spoléhají na jisté chování řeky v rámci roku, mohou být zaskočena náhlou povodní případně naopak tím, že povodeň ne a ne přijít. To může významně ovlivnit schopnost některých druhů se uživit a množit se. Stejně tak tomu je například u obilovin, což je problém i v České republice.

Témata:  povodně Evropa řeky

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy