Českou republiku v neděli a v noci na dnešek zasáhl velmi silný vítr. Podle meteorologů největší nárazy větru byly v neděli večer na polské straně Sněžky, kde dosáhly rychlosti 223 kilometrů za hodinu, na české straně to bylo 180 km za hodinu. Popadané větve a stromy zkomplikovaly dopravu na železnici i silnicích a přerušily dodávky proudu. Energetici je průběžně obnovují, ráno bylo bez elektřiny 38.000 odběratelů, kolem 13:00 jich bez proudu zůstávalo 6700, odpoledne čísla z krajů dál klesala a situace se ve všech ohledech vracela k normálu.
V porovnání s větrnou bouří Sabine, která zasáhla republiku před 14 dny, jsou tentokrát následky menší.
Distribuční společnost ČEZ hodinu po poledni evidovala 3700 domácností bez elektřiny, E.ON kolem 3000. Nejvíc výpadků bylo v Libereckém, Jihočeském a Jihomoravském kraji.
V porovnání s ránem se zlepšila situace i na železnici, kde kvůli následkům větru ráno nejezdily vlaky na desítce úseků lokálních tratí, zejména na severu Čech a na Vysočině. Před polednem tam byl provoz obnoven. Výjimkou jsou dva úseky tratí mezi Jihlavou a Kostelcem u Jihlavy, kde bude provoz podle Správy železnic obnoven v úterý a místo vlaků tam budou do té doby jezdit autobusy.
Úplně málo/hodně toho s velmi silným větrem opravdu (ne)bylo...Celkový počet 120, dle okresů Olomouc 36, Prostějov 17, Přerov 15, Šumperk 47, Jeseník 3, Ostatní okresy 2, z toho stromy 99 střechy 9... a tak by se dalo pokračovat... pic.twitter.com/BqVxRcwB3t
— Hasiči Olomouc ???? (@hasici_olomouc) February 24, 2020
Hasiči evidují od neděle kvůli silnému větru a dešti stovky výjezdů. Podle jejich mluvčí Nicoly Studené byla nejhorší situace mezi nedělní 21:00 a půlnocí, kdy zasahovali u více než 500 případů. Státní podnik Lesy ČR vzhledem k situaci proto nedoporučuje lidem vstup do lesů. Podle jeho odhadu ale nedělní vichřice nadělala v lesích menší škody než větrná bouře Sabine před dvěma týdny, kdy poničila na 950.000 stromů. Podnik, kterému patří téměř polovina lesů v zemi, tehdy odhadl až na 300 milionů korun.
Co do počtu případů, hasiči nejčastěji vyjížděli ve středních Čechách. V neděli a noci na dnešek tam odstraňovali následky silného větru ve zhruba 250 případech, nejčastěji to byly popadané stromy na silnici, na elektrické vedení a podobně. Zasaženy byly hlavně okresy Benešov, Mladá Boleslav a Praha-východ.
Jen o něco méně výjezdů měli hasiči od nedělního odpoledne do dnešního dopoledne v Libereckém kraji, zaznamenali zhruba 200 případů a stejně jako v jiných regionech to byly zejména popadané stromy.
Na jihu Čech a v Pardubickém kraji vyjížděli kvůli nepříznivému počasí k více než 150 případům. V Plzeňském kraji jich měli přes 120. V kraji navíc pršelo, ale záchranáři nemuseli vyjíždět kvůli vyšším hladinám řek nebo zatopeným domům.
Naopak v Královéhradeckém kraji voda ze silných dešťů na několika místech ucpala kanalizace a zatopila domy. Nedělní déšť a tání navíc zvedly hladiny řek, s ustáváním deště ale po půlnoci začaly klesat a dnes dopoledne byly všechny bez povodňových stupňů. Hasiči od nedělního odpoledne do dnešního poledne v kraji řešili asi 90 událostí způsobených větrem a deštěm.
Problémy vítr působil také na Moravě. V Olomouckém kraji měl na svědomí několik stržených střech, nebezpečně nakloněný komín a popadané stromy. Hasiči tam do dnešního odpoledne zasahovali u 120 takových případů, nejvíce jich bylo na Šumpersku. V porovnání se silným větrem, který zasáhl kraj před 14 dny, byly ale jeho následky podle hasičů menší. V Moravskoslezském kraji hasiči do dnešního poledne měli kvůli počasí 110 zásahů a na jihu Moravy evidovali více než stovku polámaných stromů nebo poničených střech.
Témata: počasí, vichřice, elektřina, Česká republika
Související
21. listopadu 2024 12:24
21. listopadu 2024 10:33
21. listopadu 2024 3:50