Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dánští meteorologové v Grónsku naměřili až o 30 stupňů vyšší teploty, než je průměr

Grónsko
Grónsko
Foto: Pixabay

Dánští meteorologové v Grónsku v posledních dnech naměřili o 20 stupňů Celsia a v některých případech až o 30 stupňů vyšší teploty, než je průměr pro toto roční období. Rozsáhlé arktické území na rozhraní Atlantického a Severního ledového oceánu místy zažilo i teploty nad bodem mrazu, nikde ovšem nepadl rekord. Informovala o tom agentura AFP.

V grónské metropoli Nuuk v pondělí naměřili 13 stupňů Celsia, průměr pro tento den je minus 5,3 stupně. Ve městě Qaanaaq na severozápadě ostrova bylo 8,3 stupně Celsia, obvykle tu bývá kolem dvaceti pod nulou. Žádná z naměřených hodnot ale není rekordní, uvedl podle AFP Dánský meteorologický ústav (DMI).

"Jedním z důvodů vysokých teplot je meteorologický jev zvaný fén, teplý vítr, který je na největším ostrově světa poměrně běžný," řekla agentuře AFP klimatoložka z DMI Caroline Drostová Jensenová. "Je však trochu neobvyklé, že se vyskytuje na tak velkém území a po tak dlouhou dobu," dodala. Teplé počasí je nyní na většině západního a části východního pobřeží Grónska.

V Arktidě je podle AFP oteplování třikrát rychlejší než na jiných částech Země. Letos v létě Grónsko zažilo nebývale vysoké teploty, zhruba deset stupňů nad dlouhodobým průměrem. Horko vyvolalo tání ledovce, z něhož mizelo každý den osm miliard tun, což je dvakrát více než obvykle. V polovině srpna pak na nejvyšší hoře Grónska ve 3216 metrech nad mořem poprvé v dějinách pršelo.

Témata:  Grónsko

Související

Aktuálně se děje

11:46

Marek Eben má zásadní podmínku. Bez ní má StarDance smůlu

Marek Eben, který je známý jako největší hvězda soutěže StarDance, by si mohl požádat o jakékoliv vybavení do své šatny. A to se také stalo, do šatny si nadiktoval gauč, polštář a lehkou deku. Tento skromný, avšak nezvyklý komfort získal díky své kolegyni, Tereze Kostkové.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Na boj s extrémním počasím míří rekordní částka. Má zachránit desítky milionů lidí

Zelený klimatický fond (GCF) schválil rekordní grant ve výši 103,2 milionu dolarů na posílení systémů včasného varování v sedmi zemích, které jsou silně ohroženy klimatickými změnami. Projekt, který povede Rozvojový program OSN (UNDP), bude trvat pět let a přinese přímý prospěch více než 78 milionům lidí v Antigui a Barbudě, Kambodži, Čadu, Ekvádoru, Etiopii, Fidži a Somálsku.