reklama

V grónské metropoli Nuuk v pondělí naměřili 13 stupňů Celsia, průměr pro tento den je minus 5,3 stupně. Ve městě Qaanaaq na severozápadě ostrova bylo 8,3 stupně Celsia, obvykle tu bývá kolem dvaceti pod nulou. Žádná z naměřených hodnot ale není rekordní, uvedl podle AFP Dánský meteorologický ústav (DMI).

"Jedním z důvodů vysokých teplot je meteorologický jev zvaný fén, teplý vítr, který je na největším ostrově světa poměrně běžný," řekla agentuře AFP klimatoložka z DMI Caroline Drostová Jensenová. "Je však trochu neobvyklé, že se vyskytuje na tak velkém území a po tak dlouhou dobu," dodala. Teplé počasí je nyní na většině západního a části východního pobřeží Grónska.

V Arktidě je podle AFP oteplování třikrát rychlejší než na jiných částech Země. Letos v létě Grónsko zažilo nebývale vysoké teploty, zhruba deset stupňů nad dlouhodobým průměrem. Horko vyvolalo tání ledovce, z něhož mizelo každý den osm miliard tun, což je dvakrát více než obvykle. V polovině srpna pak na nejvyšší hoře Grónska ve 3216 metrech nad mořem poprvé v dějinách pršelo.