reklama

Tradičně nejsilnější vítr byl na horách. Na Sněžce dnes meteorologové naměřili poryv větru s rychlostí 151 kilometrů v hodině a na Milešovce 131 kilometrů v hodině. Silný vítr ale foukal i v nižších polohách, zejména ve středních Čechách, Praze a v Ústeckém kraji. Na stanici Ústí nad Labem-Kočkov zaznamenali vítr o rychlosti téměř 110 kilometrů za hodinu a v Tušimicích na Chomutovsku přibližně 105 kilometrů. Poryv o rychlosti přes 100 kilometrů v hodině naměřily také stanice na pražském Karlově a na Ruzyni, uvedl na webu Český hydrometeorologický ústav.

Vítr lámající větve a vyvracející stromy dnes působil problémy v železniční dopravě. České dráhy ještě kolem 18:00 evidovaly přerušení provozu na osmi tratích. Vlaky nejezdily například mezi Lovosicemi a Prackovicemi nad Labem, Mělníkem a Všetaty či mezi Mariánskými Lázněmi a Žandovem. Vliv na železniční dopravu v Česku mělo i zastavení provozu na třech německých tratích.

Odstraňování následků silného větru se kromě železničářů věnovali také hasiči. Do 20:00 evidovali 3536 výjezdů v souvislosti s počasím, informovala mluvčí Hasičského záchranného sboru Nicole Studená. " Aktuálně řešíme 187 událostí," dodala mluvčí. Nejvíc dnes hasiči vyjížděli ve středních Čechách, včetně Prahy, a v Ústeckém kraji.

Problémy vítr napáchal také na elektrickém vedení. Distribuční společnost EG.D měla dopoledne bez proudu kolem 10.000 odběratelů. Většinu poruch se už podařilo technikům odstranit. Kolem 18:00 bylo bez elektřiny zhruba 1000 zákazníků EG.D zejména na Českokrumlovsku, řekl ČTK mluvčí společnosti Roman Šperňák.

Energetická společnost ČEZ měla dnes odpoledne bez dodávek proudu až 300.000 odběratelů. K 21:00 jejich počet klesl na 49.000. Kvůli větru vyhlásil ČEZ kalamitní stav v celém Středočeském kraji a v okresech Děčín, Česká Lípa, Chrudim, Pardubice, Trutnov, Náchod a Havlíčkův Brod.

V Ústeckém kraji, kam vítr dorazil už brzy ráno, měli hasiči do 17:00 zhruba 400 výjezdů k popadaným stromům na cesty a silnice. Další desítky výjezdů měli ke strženým střechám a dalším událostem. Ústecká obchodní akademie v Pařížské ulici musela zrušit výuku a odvést studenty do bezpečí, vichřice tam strhávala střechu z budovy.

V sousedním Libereckém kraji řešili hasiči v souvislosti s větrem více než 230 událostí. Vyjížděli hlavně k popadaným stromům, které blokovaly silnice i železniční tratě. První výjezd kvůli větru měli podle Suchardy hasiči dnes krátce po 09:00 do Cvikova, od té doby se nezastavili. Největší nápor pak zažili po 11:30, kdy vítr zesílil. Neprůjezdné byly kvůli popadaným stromů desítky silnic v kraji, včetně hlavních tahů.

V Královéhradeckém kraji měli hasiči kvůli silnému větru téměř 200 výjezdů. V Broumově na Náchodsku v ulici U Dolní brány hasiči pomáhali člověku, na kterého spadl strom. "Místní profesionální jednotka mu pomohla a předala do péče zdravotnické záchranné služby," uvedla mluvčí hasičů na twitteru.

Ve středních Čechách už mají hasiči na kontě skoro 1500 zásahů kvůli počasí, uvedli před 18:00 na twitteru. Nejvíc práce měli vpodvečer na Kladensku a v okrese Praha-západ.

V Praze silný vítr komplikoval tramvajovou dopravu. Několik linek jezdilo odklonem a téměř všechny nabíraly zpoždění. Pro zbytek dne zavřela trojská zoo a zahrady u Pražského hradu, část venkovní expozice uzavřela botanická zahrada. Ruzyňské letiště kvůli silnému větru nemohlo po poledni přistavit nástupní mosty ani schody pro přílety a odlety. Cestující v letadlech, která přiletěla do Prahy, proto museli setrvat na svých místech a nemohli vystoupit. "Zpoždění na odletu během nepříznivých povětrnostních podmínek mělo celkem devět linek," uvedlo letiště vpodvečer na twitteru.

Silný vítr zasáhl i další evropské země. V Polsku si dnešní vichřice vyžádala nejméně čtyři mrtvé a šest zraněných. V Dolním Slezsku u osady Rusko se v důsledku poryvu větru převrátila na střechu dodávka, jejíž řidič zahynul. V obci Siechnice u Vratislavi se pod náporem větru zřítila zeď opravované budovy na jednoho pracovníka, kterého se záchranářům již nepodařilo oživit. V samé Vratislavi vichr vyvrátil strom a ten se zřítil na auto, ve kterém zahynuly dvě osoby.

Bouře Aurore se prohnala také severní Francií, kde měl vítr v nárazech rychlost až 175 kilometrů v hodině. Největší škody způsobila nepřízeň počasí v Normandii, píší francouzská média.