reklama

Meteorolog Dan Kottlowski řekl, že hurikán může zasáhnout téměř celou Floridu a že plnou silou udeří zřejmě na pobřeží mezi Miami a floridským Melbourne. V jeho trase by se v tom případě ocitlo i Palm Beach, kde se nachází Mar-a-Lago, letní sídlo prezidenta Donalda Trumpa.

Národní středisko pro hurikány (NHC) uvedlo, že bouře může dosáhnout síly až 4. stupně hurikánu, čemuž odpovídá vítr o rychlosti nejméně 209 kilometrů za hodinu.

"Pokud k pevnině (Dorian) dorazí jako hurikán 3. nebo 4. kategorie, je to vážné. Postihne to hodně lidí, budou vysoké požadavky u pojišťoven," citovala agentura AP odborníka Briana McNoldyho z univerzity v Miami.

Úřady na floridském pobřeží začaly distribuovat pytle s pískem, obchodníci navážejí zásoby dřevěných desek, jimiž lidé chrání své domy. Motoristé si naplňují nádrže aut a v oblasti Cape Canaveral se to už začalo projevovat nedostatkem pohonných hmot.

Někteří svědci uvádějí, že v obchodech v Miami už jsou prázdné regály s vodou. "Cítím se bezmocná, k čemu by bylo odjet do Georgie, když to může udeřit tam?" sdělila Josefine Larrauriová z Miami. Další zákazníci nakupují hlavně trvanlivé potraviny.

Dnes ráno byl střed bouře ve vzdálenosti asi 420 kilometrů od Baham a vítr měl rychlost 165 kilometrů za hodinu. Postupuje směrem k severozápadu a očekává se, že bude nabírat na síle.

reklama