Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Na řekách se uklidňuje situace. Nejvyšší stupeň platí na třech místech

Povodně, ilustrační foto
Povodně, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Na třech místech na dvou českých řekách platí v pátek ráno nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Alespoň jeden ze tří stupňů povodňové aktivity hlásí 22 míst po celé zemi. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) před velkou vodou se momentálně týká devíti okresů ve středu a na severu Čech.

Nejvyšší stupeň ohrožení platil v pátek po osmé hodině ranní na Labi v Ústí nad Labem a Děčíně a na Vltavě v Českém Krumlově. Druhý stupeň povodňové aktivity hlásila Vltava ve Vyšším Brodě, Sázava v Kácově a Labe v Litoměřicích. Na ostatních místech platil první stupeň povodňové aktivity.

Výstraha s extrémním stupněm nebezpečí zůstává v platnosti už jen pro dolní tok Labe, konkrétně pro okresy Děčín, Litoměřice, Lovosice, Roudnice nad Labem a Ústí nad Labem v Ústeckém kraji. Nižší stupně varování se týkají Prahy a okresů Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Mělník a Neratovice ve Středočeském kraji.

Meteorologové ve čtvrtek uvedli, že v noci na dnešek očekávají kulminaci na dolním toku Labe. "Následné poklesy budou velmi pozvolné, podkročení 3. SPA lze očekávat v noci na sobotu," poznamenali na sociální síti X.

Hladina Vltavy pod Lipnem je zvýšená vlivem řízené manipulace na VD Lipno, proto platí třetí stupeň také v Českém Krumlov. Další vzestup se neočekává.

Témata:  počasí povodně ČHMÚ

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 9:35

Drama na nebi. Felix Slováček vyděsil rodinu, fanoušky i piloty

Jen krátce předtím, než uplynou tři měsíce od smrti všemi obdivované Anny Slováčkové, si lidé dělali obavy o jejího otce Felixe Slováčka. Toho totiž potkala náhlá zdravotní příhoda na palubě letadla. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Ilustrační foto

Nebude to jen 1,5 °C. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, bojí se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.