Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

S takovou extrémní počasí nezastavíme. USA i Evropu čekají katastrofální následky, varuje EK

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Depositphotos

Trumpův návrat do úřadu prezidenta USA může podle názoru Teresy Ribery, místopředsedkyně Evropské komise, významně poškodit globální klimatické úsilí a otevřít dveře konkurentům, jako je Čína, k převzetí klíčových odvětví zelené ekonomiky. Ribera v rozhovoru pro Politico varovala, že Spojené státy pod Trumpovým vedením pravděpodobně opustí strategii podpory čistých technologií, což může Evropu a další hráče donutit jednat samostatně.

Ribera, která do své funkce nastoupila teprve nedávno, řídí jak klimatickou politiku EU, tak otázky hospodářské soutěže. Její úkol je jednoznačný – zajistit „čistý, spravedlivý a konkurenceschopný přechod“ Evropy od fosilních paliv a zároveň udržet evropský průmysl konkurenceschopný vůči USA a Číně. Varovala však před opakováním chyb minulosti, kdy západní automobilový průmysl podcenil elektrická vozidla a přenechal čínským výrobcům klíčové pozice na trhu.

Trump plánuje oživit těžbu fosilních paliv a opustit Bidenův systém podpor pro čisté technologie, což podle Ribery může mít pro USA i Evropu katastrofální následky. Vzhledem k tomu, že Spojené státy zřejmě změní kurz, Ribera zdůrazňuje, že Evropa musí zůstat konzistentní ve svých klimatických cílech. Očekává, že EU bude pokračovat v politice dekarbonizace a stanovení nových ambiciózních cílů, jako je snížení emisí o 90 % do roku 2040.

Jedním z klíčových bodů rozhovoru byla také otázka spravedlnosti přechodu na zelenou ekonomiku. Ribera zdůraznila, že musí být zajištěno, aby obyvatelé Evropy tento přechod vnímali jako příležitost, nikoli jako hrozbu. Evropa podle ní potřebuje zajistit, že transformace nebude mít negativní dopady na zaměstnanost a regiony závislé na fosilních palivech, což zahrnuje i pomoc průmyslu s adaptací.

Ribera zároveň uznala, že evropská administrativa čelí složité situaci, která může zpozdit předložení nových klimatických plánů v rámci Pařížské dohody. Evropská komise plánuje předložit plán se závazkem do roku 2035, nicméně je pravděpodobné, že finální návrh bude zpožděn do listopadu 2024.

Pro Evropu je podle Ribery klíčové, aby vytvořila prostředí příznivé pro investice do zelených a digitálních technologií, a to jak pro domácí, tak zahraniční hráče. Evropa by podle ní měla využít svých regulačních nástrojů, jako je například nový mechanismus na kontrolu zahraničních dotací, k ochraně svého trhu před nespravedlivou konkurencí.

Na otázku, jak se bude EU stavět k Trumpově odklonu od klimatické politiky, Ribera odpověděla, že stabilita a předvídatelnost politiky je pro evropské firmy zásadní. Evropští lídři by podle ní neměli ustupovat od již stanovených cílů, protože to by mohlo ohrozit důvěru investorů a zpomalit rozvoj klíčových technologií.

Na závěr Ribera ironicky poznamenala, že by do své kanceláře mohla pověsit portrét britského premiéra Keira Starmera, který symbolizuje politický posun v Británii směrem k zelenější a sociálně spravedlivější ekonomice. 

Témata:  počasí klimatická změna globální oteplování

Související

Aktuálně se děje

19. dubna 2025 20:10

Muž na drogách najížděl do lidí na Tachovsku. Skončil v rukou policie

Policie se zabývá řáděním muže, který na Tachovsku svým jednáním ohrozil hned několik osob. Jen zázrakem se nikomu nic nestalo. Podezřelý byl obviněn z pokusu o těžké ublížení na zdraví a z poškození cizí věci, policisté žádají o jeho vzetí do vazby. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Bouřka, ilustrační foto

Počasí: Do Česka se ženou první letošní bouřky

Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.