Za posledních pět dní v Šanghaji platila nejvyšší výstraha třikrát, tak vysoké teploty tam jsou přitom poměrně vzácné. Od začátku měření v roce 1873 tam teploty hranici 40 stupňů překročily sedmnáctkrát. Ve středu ve městě teploty vystoupaly na 40,9 stupňě Celsia.

Vlna veder netrápí pouze Šanghaj, ale i další města ve Velké čínské nížině podél řeky Jang-c’-ťiang. Nejvyšší stupeň výstrahy, který mimo jiné znamená omezení pro práci venku, platí dnes na 84 místech.

V Šanghaji vysoké teploty doléhají i na zdravotníky, kteří provádějí testy na covid. Podle agentury Reuters se mnozí z nich snaží zchladit tak, že si k ochranným oblekům lepí lahve se zmrzlou vodou nebo se ochlazují u obřích bloků ledu. "V tom obleku je nesnesitelné vedro. Oblečení není nikdy suché. Celý den jsem kvůli potu úplně mokrá," uvedla jedna ze zdravotnic Pcheng Lej.

Vysoké teploty znamenají i velké zatížení energetické sítě, protože spotřeba elektřiny je kvůli klimatizacím mnohem vyšší než obvykle. V úterý spotřeba energie dosáhla historického maxima - 1,22 milionu megawattů, uvedla Národní komise pro rozvoj a reformu.