Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šanghaj vydala nejvyšší varování kvůli vedru, teploty znovu překročí 40 stupňů

Šanghaj
Šanghaj
Foto: Pixabay

Čínská megalopole Šanghaj znovu vydala nejvyšší varování kvůli extrémním vedrům, teploty by měly ve městě s 25 miliony obyvatel i dnes překročit 40 stupňů Celsia. Informovala o tom agentura Reuters. Obyvatelé několika čtvrtí přitom aktuálně musejí kvůli novým případům nákazy koronavirem podstoupit plošné testování na covid-19 a při čekání na odběrných místech trpí kvůli horku nejen oni, ale i zdravotníci v celotělových ochranných oblecích a respirátorech.

Za posledních pět dní v Šanghaji platila nejvyšší výstraha třikrát, tak vysoké teploty tam jsou přitom poměrně vzácné. Od začátku měření v roce 1873 tam teploty hranici 40 stupňů překročily sedmnáctkrát. Ve středu ve městě teploty vystoupaly na 40,9 stupňě Celsia.

Vlna veder netrápí pouze Šanghaj, ale i další města ve Velké čínské nížině podél řeky Jang-c’-ťiang. Nejvyšší stupeň výstrahy, který mimo jiné znamená omezení pro práci venku, platí dnes na 84 místech.

V Šanghaji vysoké teploty doléhají i na zdravotníky, kteří provádějí testy na covid. Podle agentury Reuters se mnozí z nich snaží zchladit tak, že si k ochranným oblekům lepí lahve se zmrzlou vodou nebo se ochlazují u obřích bloků ledu. "V tom obleku je nesnesitelné vedro. Oblečení není nikdy suché. Celý den jsem kvůli potu úplně mokrá," uvedla jedna ze zdravotnic Pcheng Lej.

Vysoké teploty znamenají i velké zatížení energetické sítě, protože spotřeba elektřiny je kvůli klimatizacím mnohem vyšší než obvykle. V úterý spotřeba energie dosáhla historického maxima - 1,22 milionu megawattů, uvedla Národní komise pro rozvoj a reformu.

Témata:  Čína počasí

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 21:55

Závod s extrémním počasím má vítěze. Strčil do kapsy USA i Evropu

Globální závod v oblasti klimatu má, zdá se, svého vítěze. Podle serveru Politico je jím Čína. Dominance této země v technologiích čisté energie jí umožnila upevnit svůj vliv na rozvojové země, a to na úkor Spojených států a Evropské unie, jejichž úsilí působí ve srovnání s čínskými aktivitami slabě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy