V japonské metropoli Tokiu zemřela dnes 50letá žena poté, co ji zjevně srazil poryv větru. Žena ležela na tokijské ulici a byla převezena do nemocnice. Záběry bezpečnostní kamery odhalily, že jí silný vítr mrštil o budovu. V prefektuře Čiba byl dnes nalezen 87letý muž, kterého usmrtil spadlý strom. Na námořní základně Jokosuka zahynul 47letý muž, který se v důsledku silného vichru zřítil z terasy, když se snažil opravit elektrický generátor.

Podle Reuters jde za poslední roky o jeden z nejsilnějších tajfunů, jemuž čelila japonská metropole. Doprovázel ho mimořádně silný vítr a lijáky. Koryta řek se naplnila téměř po okraj.

zdroj: YouTube

Miliony lidí v širší oblasti Tokia se ráno potýkaly s problémy při cestě do práce. Úřady varovaly, že pobyt venku je nebezpečný. Zrušeno bylo více než 160 letů a provoz mnoha vlakových tratí byl přerušen na několik hodin. Řada tokijských čtvrtí se rozhodla pro dnešek uzavřít školy kvůli rizikům spojeným se silným vichrem.

Tajfun Faxai nejdřív krátce před rozedněním udeřil na město Čiba. Vítr ve městě dosahoval rychlosti až 207 kilometrů za hodinu, což je místní rekord.

Bez dodávek elektřiny se ocitlo na 930.000 domácností. Bez proudu zůstalo celé město Kamogawa východně od Tokia, informovala rozhlasová stanice NHK. "Nikdy jsem nezažil takovou situaci, kdy celé město přišlo o elektřinu," řekl stanici místní činitel. Zaznamenáno bylo také několik menších sesuvů půdy a zkáza jednoho mostu.

Mluvčí výrobce elektroniky Sony uvedl, že kvůli tajfunu byl přerušen provoz závodu ve městě Kisarazu jihovýchodně od Tokia, kde se vyrábí hrací konzole PlayStation.

Vítr strhával kovové cedule z budov, převracel nákladní automobily. Evakuace byla nařízena zhruba 5000 lidem, většinou ve městě Kamakura jižně od Tokia kvůli nebezpečí sesuvů půdy.

Podle Reuters k japonským břehům každoročně dorazí čtyři až pět tajfunů. Není ale obvyklé, aby zasáhly oblast tak blízko Tokia. Tajfun se dopoledne místního času opět vrátil na moře, ale silné deště mají trvat ještě několik hodin.