Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tajfun na jihozápadě Japonska zranil přes 80 lidí, jeden člověk zahynul

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Pixabay

Tajfun Nanmadol, který od neděle postupuje přes Japonsko, si podle agentury Reuters vyžádal nejméně jednu oběť a více než 80 zraněných. Na ostrovech Kjúšú a Honšú silný vichr a lijáky narušily dopravu a přiměly některé podniky přerušit výrobu. Na 340.000 domácností, většina z nich na ostrově Kjúšú, zůstávalo dnes ráno bez dodávek elektřiny.

K preventivní evakuaci bylo vyzváno devět milionů lidí, uvedl zpravodajský server BBC News. Mnozí z nich strávili noc na dnešek v tělocvičnách a v dalších provizorních přístřešcích. Zranění utrpělo nejméně 82 lidí; některé z nich zasáhly úlomky skla, další lidé se zranili, když uklouzli v dešti.

Železniční společnost na ostrově Kjúšú oznámila zastavení provozu vlaků, zrušeno bylo rovněž na 800 letů v oblasti. Výrobu přerušily například továrny firmy Toyota Motor.

Obětí bouře se stal muž, který byl dnes ráno nalezen mrtvý ve svém zatopeném autě na jedné z farem v prefektuře Mijazaki. Ve stejné prefektuře se pohřešuje také další člověk, jehož dům zasypal sesuv půdy.

Tajfun Nanmadol, který v neděli dorazil nad jižní japonský ostrov Kjúšú, postupně zeslábl do tropické bouře. Nyní ho doprovází vítr dosahující rychlosti zhruba 108 kilometrů v hodině a v nárazech až 162 kilometrů za hodinu.

V současnosti se bouře posouvá přes hlavní ostrov Honšú, na kterém leží i metropole Tokio. Silné deště se předpovídají v oblasti kolem Ósaky a Kjóta.

Témata:  Tajfun Japonsko

Aktuálně se děje

28. srpna 2026 11:51

"Měsíc nežeru." Mahulena Bočanová zavzpomínala na účast ve StarDance

Herečka a moderátorka Mahulena Bočanová se na sociálních sítích podělila o úsměvnou vzpomínku na svou účast v premiérové řadě taneční soutěže StarDance. Zveřejnila archivní fotografii starou dvacet let, na níž je zachycena ve výrazných žlutých tanečních šatech s odhalenými zády a třpytivými detaily.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Harald V.

Norsko v slzách. Zemřel oblíbený král Harald V.

Ve věku 89 let zemřel norský král Harald V., který byl hospitalizován v národní nemocnici v Oslu kvůli léčbě vzácného krevního onemocnění. Královský palác potvrdil, že panovník odešel pokojně v pátek v brzkých ranních hodinách. V reakci na tuto zprávu byla vlajka na střeše královského paláce spuštěna na půl žerdi. V posledních hodinách jeho života jej v nemocnici navštívili členové rodiny a před palácem se shromáždili lidé, aby položili květiny.