reklama

Do evakuačních center dorazilo podle úřadu zhruba 15.000 osob. Většina z nich je z předměstí Manily ohroženého záplavami. V některých částech filipínského hlavního města, ve kterém žije více než 13 milionů lidí, stoupla voda místy až po pás a zaplavila silnice pro motorová vozidla.

Na severu země v pátek zemřela jedna žena, když na její auto spadl strom, uvedla policie. Další dvě osoby, které s ní byly v autě, se zranily.

Dnes se také v přístavu Pio Duran kvůli silným vlnám převrátila nákladní loď. Všech deset členů posádky se podařilo zachránit.

Nepříznivé počasí v posledních týdnech zasáhlo téměř všechny kouty světa. Přineslo záplavy do Číny, Indie a západní Evropy, do Severní Ameriky pak vlnu veder. To zvyšuje obavy z dopadů klimatických změn.

Filipíny, což je souostroví v jihovýchodní Asii s více než 7600 ostrovy, zasáhne ročně zhruba 20 tropických bouří. Oteplování Tichého oceánu ale podle meteorologů způsobí, že bouře a déšť budou silnější. Země také leží v takzvaném tichomořském ohnivém kruhu, což je oblast náchylná k zemětřesením a sopečným erupcím. Filipíny tak patří k zemím, které jsou nejvíce ohroženy katastrofami.

Evakuovaným bylo doporučeno, aby dodržovali stanovené rozestupy. Úřady se snaží otevřít co nejvíce nouzových přístřešků, aby zabránily tomu, že se evakuační tábory změní v epicentra nákazy covidem-19. Filipíny se nyní potýkají s jednou z největších vln nákazy v Asii. Země zpřísnila omezení, aby zabránila šíření nakažlivější mutace delta. S více než 1,54 milionu případů a 27.131 úmrtími jsou Filipíny po Indonésii druhou nejvíce zasaženou zemí v jihovýchodní Asii.

reklama