Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud v Haagu chce znovu vyšetřovat filipínské vraždy z dob protidrogové války

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu
Mezinárodní soudní dvůr v Haagu
Foto: Pixabay

Žalobce Mezinárodního trestního tribunálu (ICC) v Haagu dnes oznámil, že bude požadovat opětovné zahájení vyšetřování vražd a údajných narušení práv během tvrdých protidrogových zákroků prezidenta Rodriga Duterteho na Filipínách. Informovala o tom agentura Reuters. Soudní dvůr vyšetřování pozastavil loni v listopadu na žádost Manily, která uvedla, že ve věci provádí vlastní vyšetřování a není tedy nutné, aby se ICC v případu angažoval.

"Po pečlivém a důkladném prostudování všech informací, které Filipíny poskytly, i těch veřejně dostupných, jsem usoudil, že žádost o odklad, který Filipíny požadují, není na místě," prohlásil nyní prokurátor Karim Khan. Dodal, že "vyšetřování by mělo pokračovat co nejdříve".

ICC vyšetřoval události na Filipínách minulý rok a dospěl k závěru, že při protidrogové kampani, kterou vedla filipínská vláda v letech 2011 až 2019, mohly být páchány zločiny proti lidskosti na základě státní politiky nebo na její podporu.

"Podle dostupných materiálů docházelo k rozsáhlým a systematickým útokům na civilní obyvatelstvo," píše ICC ve zprávě z roku 2021. Soud tehdy uvedl, že násilí nemůže být považováno za legitimní prostředek prosazování zákona, a to ani ve válce proti drogám.

Na Filipínách bylo v uvedených letech podle oficiálních statistik zavražděno na 6000 převážně chudých uživatelů drog. Podle organizací hájících lidská práva bylo ve skutečnosti vražd mnohem více, do statistik se totiž nepočítali lidé zabiti střelbou z projíždějícího motocyklu. Vražd tohoto typu se na Filipínách ročně dějí stovky až tisíce.

Organizace Amnesty International v roce 2017 ve své zprávě uvedla, že filipínská policie "plní těly chudých ty samé ulice, o nichž Duterte sliboval, že je vyčistí od zločinu".

Témata:  Mezinárodní soudní dvůr v Haagu Filipíny

Aktuálně se děje

23. června 2024 19:37

Jurečka chce zvýšení platů ve veřejném sektoru až o deset procent

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) plánuje na úterní schůzce tripartity navrhnout zvýšení platů ve veřejném sektoru od září pro tzv. první skupinu, do které patří úředníci, pracovníci v kultuře, technici, nepedagogičtí zaměstnanci ve školství a zaměstnanci ve státní službě. Navrhované zvýšení se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Jurečka to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy