Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Filipíny se po téměř dvou letech otevřely pro očkované turisty

Vlajka Filipín
Vlajka Filipín
Foto: Pixabay

Filipíny dnes po téměř dvou letech znovu otevřely hranice pro návštěvníky ze zahraničí. Povolení ke vstupu platí pro občany více než 150 zemí, kteří nemusí mít pro krátkodobý pobyt na Filipínách víza. Týká se i občanů České republiky. Podmínkou je očkování proti nemoci covid-19 a negativní test na koronavirus. Karanténa není vyžadována, informovala agentura AP.

Filipínská vláda chce tímto krokem podpořit turistický sektor trpící protipandemickými opatřeními. Souostroví s více než 7000 ostrovy přitahuje turisty písečnými plážemi a bohatým mořským životem.

Filipíny uzavřely své hranice v březnu 2020 v době začínající pandemie. Znovuotevření země bylo plánováno na prosinec 2021, zmařily ho ale obavy z šíření vysoce nakažlivé koronavirové varianty omikron. "Zahajujeme novou etapu na cestě k obnově," prohlásila ministryně turistického ruchu Berna Romulová-Puyatová.

Britský turista Ian Collins dnes při příletu uvedl, že se vrátil na Filipíny, protože zemi miluje a chtěl se setkat se svými filipínskými přáteli. "Je to úžasná země a jsem rád, že je zase otevřená," řekl AP šedesátiletý Collins.

Jednatřicetiletý malajsijský influencer Shaun James Stickney přiletěl na Filipíny z Austrálie, kde žije. Pandemie ho na dva roky oddělila od jeho filipínské partnerky, takže využil prvního letu do Manily, aby se s ní shledal. "Dá-li bůh, tak se vezmeme," řekl.

Uzávěra, kterou Filipíny nařídily pro své obyvatele, patřila k nejdelším na světě a přísně ji vynucovala policie. Pandemie v zemi vyvolala nejhorší recesi od 40. let minulého století a vyhnala nezaměstnanost do rekordní výše. V turistickém sektoru a v turistických lokalitách ztratil během prvního roku pandemie práci více než milion Filipínců. Turistická letoviska se proměnila v města duchů.

Za poslední den na Filipínách přibylo kolem 3600 nákaz a 69 lidí nakažených koronavirem zemřelo. Krátce po Vánocích přitom přírůstky dosahovaly téměř 40.000 infekcí denně, píše agentura AP. Plně očkováno je přes 60 milionů ze 110 milionů obyvatel země.

Témata:  Filipíny

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy