reklama

Duterte v projevu k národu vysílaném televizí vyzval místní představitele, aby vyhledali neočkované a zajistili, že se budou tyto osoby zdržovat doma.

"Pokud odmítne, pokud vyjde z domu a bude chodit po okolí, může být zadržen (...) Úřady mají nyní právo zatknout vzpurné osoby," řekl filipínský prezident.

Neočkovaní smějí nyní opouštět domov jen v případě, že se vydávají na nákup základních potřeb nebo na zdravotní vycházku.

Ve čtvrtek ohlásily filipínské zdravotnické úřady 17.220 nových případů koronaviru, což je nejvíce od 26. září. Oznámený přírůstek byl zároveň trojnásobkem úterní bilance. Na Filipínách, které mají asi 110 milionů obyvatel, se zatím prokázalo přes 2,8 milionu případů a s covidem-19 zemřelo 51.700 lidí. Ke konci loňského roku bylo plně očkováno zhruba 45 procent populace.

Duterte je znám svojí tvrdou rétorikou. V loňském roce vyhrožoval lidem, kteří budou odmítat očkování, vězením nebo tím, že dostanou injekci ivermektinu, přípravku proti parazitům pro zvířata, který se někde také používal k léčbě covidu-19.