Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Při zemětřesení na severu Filipín utrpělo zranění nejméně 26 lidí

Následky zemětřesení
Následky zemětřesení
Foto: Pixabay

Nejméně 26 zraněných si vyžádalo zemětřesení, které v úterý pozdě večer (podvečer SELČ) zasáhlo sever Filipín. Otřesy půdy si rovněž vynutily uzavření mezinárodního letiště a evakuaci pacientů z nemocnice, informovala dnes agentura AP s odvoláním na místní představitele.

Filipínský vulkanologický a seizmologický ústav uvedl, že zemětřesení o síle 6,4 stupně udeřilo v úterý kolem 23:00 místního času (17:00 SELČ), epicentrum mělo v provincii Abra a vycházelo z hloubky jedenácti kilometrů. Otřesy pocítili lidé v rozsáhlé oblasti největšího filipínského ostrova Luzon, včetně metropole Manily, která se nachází více než 400 kilometrů jižně od provincie Abra.

Nejméně 26 zraněných hlásí Ilocos Norte, což je domovská provincie prezidenta Ferdinanda Marcose mladšího. V provinční metropoli Laoag bylo dočasně uzavřeno letiště kvůli škodám způsobeným otřesy, oznámila policie a letecké úřady.

Z největší nemocnice provincie Ilocos Norte ve městě Batac byli evakuováni pacienti poté, co se na jednotce intenzivní péče zřítila část stropu. V nejméně dvou městech v provincii Cagayan byly přerušeny dodávky proudu kvůli poškozenému elektrickému vedení.

Prezident Marcos uvedl, že úřady nyní kontrolují silnice a domy a poskytují pomoc obyvatelům postižených severních provincií. "Všichni byli vyzváni, aby se drželi dál od vysokých budov," napsal prezident na twitteru.

Filipíny leží v takzvaném ohnivém kruhu. Setkávají se zde tektonické desky a zemětřesení jsou proto častá.

V červenci zemětřesení o síle sedmi stupňů v provincii Abra a dalších severofilipínských provinciích způsobilo sesuvy půdy a poškodilo budovy. Nejméně pět osob zahynulo a desítky dalších byly zraněny. V roce 1990 zemětřesení o síle 7,7 stupně připravilo na severu Filipín o život téměř 2000 lidí.

Témata:  Filipíny zemětřesení

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy