Příchod zimního počasí na sedle zaskočil především nákladní auta, která přes sedlo nemohla vyjet. Sníh pokryl i hory, na Ovčárně leží přes deset centimetrů.

Tah přes sedlo policie uzavřela kvůli špatné sjízdnosti před 09:00, zhruba po dvou hodinách byl otevřen směr z Jeseníku, o chvíli později poté celý tah. Policie již ráno nabádala řidiče k opatrnosti. "Protože v tomto úseku sněží a tvoří se ledovka, nákladní vozidla nemohou vyjet a zůstávají stát na krajnici," uvedla policejní mluvčí. Osobní auta podle dopravních informací policie mohla úsek objíždět přes Přemyslov, Nové Losiny, Brannou, Ostružnou a Lipovou-lázně. Kamiony musely počkat, až se sedlo vyčistí, uvádí policie.

O zimní údržbu silnic 1. třídy v Olomouckém kraji, tedy i tahu přes sedlo, se starají od roku 2017 soukromé firmy, které získaly zakázku. Správa silnic má na starosti silnice nižších tříd. Podle tamních dispečerů se teploty v nejvyšších partiích sedla pohybovaly ráno kolem nuly, napadly zhruba tři centimetry sněhu. V ostatních částech na severu Olomouckého kraje jsou teploty vyšší a prší, silnice jsou tak holé a mokré. "Na Červenohorském sedle leží v nejvyšších místech tři centimetry, je to poprvé, co tam napadl sníh. Dole prší, u nás je zhruba kolem šesti stupňů," řekl dnes ráno ČTK dispečer šumperské správy silnic.

Podle dispečera jesenické správy silnic ležel sníh ráno pouze v nejvyšších partiích sedla. "Rozhodují tam hodně metry v nadmořské výšce. Vozovky druhých a třetích tříd jsou na Jesenicku mokré. Správa do terénu dnes sypače ještě neposílala, není důvod," řekl dnes ráno dispečer.

Bílá atmosféra ráno panuje také na Ovčárně. Podle Ondřeje Škovránka z jesenické horské služby začalo sněžit po půlnoci a sněží stále. "Teplota je jeden stupeň pod nulou, napadlo přes deset centimetrů sněhu," řekl ČTK Škovránek. Podle zkušeností horských záchranářů je to na tuto dobu poměrně brzo, hlavně s ohledem na množství sněhu. "Před čtyřmi lety pamatuji, že napadl sníh už 5. října, ale nebylo ho tolik. Podle zkušeností kolegů napadlo hodně sněhu 18. října 2003, tehdy se nedalo vyjet bez protažení cest," doplnil Škovránek.