Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Je rakovina civilizační choroba? Vědci vyvrací známý mýtus

Lékaři
Lékaři
Foto: Pixabay

Káhira - Rakovinu prostaty objevili vědci u 2200 let staré mumie. Podle odbornice z Americké univerzity v Káhiře (AUC) jde o druhý nejstarší známý případ tohoto druhu rakoviny. Nález prý ukazuje, že nemoc nezpůsobilo prostředí, ale genetické faktory. Právě otázka vlivu prostředí a genetiky hraje významnou roli pro porozumění nemoci. Informovala o tom agentura AP.

Vědecký tým zkoumal mumii dva roky. Podle profesorky Salimy Ikramové, která byla členkou vědecké skupiny, šlo o tělo asi čtyřicetiletého muže. "Životní podmínky ve starověku byly zcela jiné. Neexistovaly látky znečišťující prostředí nebo modifikované potraviny, což nás vede k závěrům, že tato nemoc není nutně spojena pouze s průmyslovými faktory," řekla podle AP. 

Rakovina prostaty je v západním světě druhým nejčastějším nádorem. Každý rok lékaři v Evropě odhalí 382.000 nových případů. V Česku na toto onemocnění ročně umírá kolem 1350 mužů. Nejstarší známý případ rakoviny prostaty byl podle AUC nalezen na 2700 let staré kostře krále v Rusku.

Témata:  rakovina vědci lékaři

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:53

Počasí: Hrozí ledovka a může být silná, varují meteorologové

Zimní počasí má sice v následujících hodinách opět ustoupit podzimu, ale ještě v noci a zítra může dělat potíže. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu před ledovkou. Může jít o vrstvu až dvou milimetrů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy