Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci jsou v šoku: Rosnička z Amazonie fluoreskuje, možná jde o formu komunikace

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Buenos Aires - Argentinští vědci objevili prvního fluoreskujícího obojživelníka na světě. Jedná se o rosničku žijící v deštném pralese, která je schopna absorbovat a poté vyzařovat světlo. Zatím se ale neví, k čemu přesně tento jev využívá.

Rosnička tečkovaná se za normálního světla zdá světle zelená s načervenalými skvrnkami. Při UV záření ale zeleně fluoreskuje. "Kvůli jinému výzkumu jsme museli osvítit tkáně rosničky UV zářením a přitom jsme zjistili, že žába fluoreskuje," popsal náhodný objev jeho spoluautor Julián Faivovich z muzea přírodních věd Bernardina Rivadavii v Buenos Aires.

"Jde o jiný druh fluorescence, než která je známa u některých obratlovců, kteří k tomu obvykle využívají fluorescenční protein," uvedla María Lagoriová z univerzity v Buenos Aires a spoluautorka objevu. Tato rosnička používá kombinaci látek z lymfatických a kožních žláz.

"Je možné, že to hraje nějakou roli v komunikaci," domnívá se David Blackburn z Floridské univerzity.

Kromě fluorescence existuje v přírodě také takzvaná bioluminiscence, kterou umí některé organismy - například světlušky, medúzy, některé houby a také několik druhů hlubinných ryb. Ty úmyslně vyzařují světlo díky enzymu luciferáza a dokážou ho "vypnout". Naproti tomu fluoreskující organismy přestanou vyzařovat světlo velmi rychle (během nanosekund) po odstranění zdroje záření.

Témata:  vědci zvířata Amazonský prales příroda

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:45

Petr Janda řekl pravdu. Necítí se komfortně, čeká ho kontrola

Petr Janda už má svůj věk, ale hudebnického řemesla se zřejmě nevzdá až do smrti. Na pódiu ho stále potkáte, ačkoliv ho v poslední době potkaly jisté zdravotní potíže. Jak na tom zpěvák a kytarista je v tuto chvíli? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy