Buenos Aires - Argentinští vědci objevili prvního fluoreskujícího obojživelníka na světě. Jedná se o rosničku žijící v deštném pralese, která je schopna absorbovat a poté vyzařovat světlo. Zatím se ale neví, k čemu přesně tento jev využívá.
Rosnička tečkovaná se za normálního světla zdá světle zelená s načervenalými skvrnkami. Při UV záření ale zeleně fluoreskuje. "Kvůli jinému výzkumu jsme museli osvítit tkáně rosničky UV zářením a přitom jsme zjistili, že žába fluoreskuje," popsal náhodný objev jeho spoluautor Julián Faivovich z muzea přírodních věd Bernardina Rivadavii v Buenos Aires.
"Jde o jiný druh fluorescence, než která je známa u některých obratlovců, kteří k tomu obvykle využívají fluorescenční protein," uvedla María Lagoriová z univerzity v Buenos Aires a spoluautorka objevu. Tato rosnička používá kombinaci látek z lymfatických a kožních žláz.
"Je možné, že to hraje nějakou roli v komunikaci," domnívá se David Blackburn z Floridské univerzity.
Kromě fluorescence existuje v přírodě také takzvaná bioluminiscence, kterou umí některé organismy - například světlušky, medúzy, některé houby a také několik druhů hlubinných ryb. Ty úmyslně vyzařují světlo díky enzymu luciferáza a dokážou ho "vypnout". Naproti tomu fluoreskující organismy přestanou vyzařovat světlo velmi rychle (během nanosekund) po odstranění zdroje záření.
Témata: vědci, zvířata, Amazonský prales, příroda
Související
18. prosince 2024 17:19
10. října 2024 13:38
8. října 2024 17:11
29. dubna 2024 13:32
23. dubna 2023 14:49
17. prosince 2022 11:34