Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nelíbí se vám váš nos? Za jeho tvar překvapivě nemůže jen genetika

Jste se svým nosem spokojeni?
Jste se svým nosem spokojeni?
Foto: Pixabay

MAGAZÍN - Každý člověk je jiný. Má jiné vlasy, uši, tvar obličeje i stavbu těla a v neposlední řadě také nos. Za jeho vzhled, který se mnohým nelíbí a jen málokdo s ním je spokojen, ale nemůže pouze genetika. Podle odborníků jej ovlivňují i další faktory.

Někdo má nos jako skobu, jiný jako střechu. Něčí je malý, další by mohl "šňupat rodinné domky", jak pravil v jednom pořadu komik Zdeněk Izer. Tvar nosu je zkrátka rozličnou věcí a plastičtí chirurgové se často setkávají s požadavkem na jeho úpravu. Kdo za něj ale může?

Magazín Plos Genetics publikoval studii, podle které není za vzhled a stavbu nosu zodpovědná pouze genetika. Vědci Arslan Zaidi a Mark Shriver z Pensylvánské univerzity analyzovali nosy lidí z Afriky, jihovýchodní Asie a z Evropy, a zjistili, že rozdíly nejsou spojené pouze s genetickými modifikacemi, ale i životním prostředím.

Na velikost a tvar nosu mají vliv zejména vlhkost a teplota prostředí, v němž lidé žijí. Nos totiž kromě dýchání zajišťuje i filtraci vzduchu z okolního prostředí a chrání plíce před infekcí. Navíc ohřívá vzduch, pokud je příliš studený, a zvlhčuje ho, když je příliš suchý.

Lidé žijící v chladném a suchém klimatu mají proto nosy delší a menší. Naopak roztažené a velké nosy nacházíme u lidí ve vlhkých a teplých oblastech. Jelikož nos vzduch ohřívá a zvlhčuje, je pro tento účel vhodnější menší nos, který je typický pro suché podnebí. Lépe totiž zahřeje menší množství vzduchu. Naopak ten, kdo žije v teplých a vlhkých oblastech, má otevřenější nozdry, protože nemusí vzduch oteplovat.

Podle odborníků je také rozdíl ve tvaru nosu u žen a u mužů. Muži mají obecně větší nos než ženy, což pro změnu souvisí s pářením a potomstvem. Pěkný nos je totiž přitažlivý a osoba, která jej vlastní, může být vybrána jako vhodný partner pro reprodukci.

Témata:  lidé vědci

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.