Je symbolem romantické lásky a také výrazem citu a intimity mezi dvěma osobami. Líbání je ale více než gesto lásky a barometr vztahů mezi páry, pomáhá také zmírňovat příznaky alergie a zvyšuje imunitu, píše italský deník La Repubblica.
Kolik polibků dáváme? Italové patří k těm, kdo se líbají nejvíce: zhruba 75 procent populace se líbá několikrát za týden, zatímco ve světovém měřítku to je jen 56 procent. Nicméně polibky mají nepřehlédnutelný přínos a mohou být považovány za terapeutické.
Polibek charakterizuje všechny citové vztahy: od mateřského po vztah mezi přáteli a pak mezi milenci. A může být jakýmsi měřítkem našeho sexuálního života.
"Polibek je dokonalou harmonií mezi otevřením úst a pohybem jazyka a zubů. Je to jako tango, protože jako je tomu u tohoto tance, tak i u polibku je tu ten, kdo vede," vysvětluje ředitelka Mezinárodního sexuologického institutu Roberta Giommiová. Obvykle ve fázi, kdy se láska rodí, je polibek velmi vášnivý. "Když jsme zamilovaní, je polibek hluboký, a i když nemusí být předehrou k sexu, zásadním způsobem charakterizuje erotický aspekt páru, protože vyžaduje tělesnou důvěrnost a emotivní výměnu," říká expertka.
Během deseti vteřin trvání polibku si vyměníme 80 milionů bakterií, včetně těch škodlivých, jestliže je ten, kdo líbá, nemocen. K nim nepochybně patří streptokok a virus Epstein-Barrové, který předává proslulou "nemoc z polibku", mononukleózu.
Polibek nás však činí silnějšími a připravenějšími čelit infekcím a nemocem. Pomáhá proti stresu a bolestem hlavy a činí nás hezčími, protože přispívá ke snižování váhy a k boji proti vráskám. Je mnoho dobrých důvodů k tomu, abychom se více líbali.
Jak stárneme a vztah v páru se ustaluje, je právě polibek tím aktem intimity, který je jako první stále vzácnější. "Když mají partneři mezi sebou problémy, je hluboký polibek jednou z prvních věcí, které mizí. Polibek je tedy dobrým způsobem, jak zjistit úroveň intimity, a když se vytratí, je třeba ptát se proč. Je to nepochybně signálem vytrácejícího se citu," uvádí Giommiová.
Polibek je také gestem vysoce významné výměny mezi přáteli a mezi rodiči a dětmi. Symbolizuje vztah, který vyjadřuje starostlivost a péči, jak je tomu v případě dětí, pro něž je důležitým signálem: například polibek na dobrou noc je pro ně výrazem lásky, který jim pomáhá klidně spát. Ale také mezi přáteli vyjadřuje silnou blízkost.
Proč polibek dělá tak dobře? Zakladatel Italské společnosti psychoneuroendokrinoimunologie Francesco Bottaccioli vysvětluje, že při líbání mají pozitivní emoce, které z polibku vyplývají, vliv na posílení imunitního systému. Aktivuje se uvolňování neurotransmiterů, jako je adrenalin, dopamin, endorfin, kanabinoidy a všechny látky, které mají příznivý účinek na úrovni mozku a imunitního systému
Podle japonské studie je možné pomocí polibků zmírnit příznaky alergie. Imunitní profil po půlhodince líbání je u osob s alergií výrazně jiný než u osob, které se nelíbaly. "Alergie jsou projevem nevyváženého imunitního systému a polibek tím, že vyplavuje tyto hormony, imunitní systém vyvažuje a v důsledku toho se zmírňují příznaky alergie," uvedl Bottaccioli.
Témata: lidé, vztahy Láska, intimnosti
Související
16. listopadu 2024 16:29
25. října 2024 10:10
17. října 2024 13:53
14. října 2024 20:15
30. srpna 2024 8:41
19. srpna 2024 17:57