Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lidské tělo kyslík potřebuje. Jak dlouho bez něj dokáže vydržet?

Potápění
Potápění
Foto: Pixabay

Kyslík je pro živé tvory tou nejdůležitější věcí na světě. Lidé bez něj po pár minutách umírají, a potřebují ho více než vodu a potravu. Jak dlouho ale bez něj můžeme skutečně vydržet? A čím se liší vakuum od potápění?

V roce 2014 se Nicholas Mevoli (32) pokusil ponořit do hloubky sedmdesáti metrů bez použití přístrojů pro potápěče. Skončilo to katastrofou. Server BBC informuje o limitech, které pro lidi představuje prostor bez kyslíku.

Jak dlouho může někdo vydržet pod vodou bez nádechu? Jak lidé pátrají po záhadách v hlubokém vesmíru a hlubokém oceánu, dvou místech, kde je bez přístrojů nemožné se nadechnout, nabývá tato otázka na důležitosti.

V prázdnotě vesmíru nastává velmi rychle stav bezvědomí. V roce 1965 se v NASA dělal pokus, ve kterém byl muž uzavřen v místnosti téměř 100% vakua – omdlel do patnácti sekund. Jeho poslední myšlenkou prý byl pocit, jak se z jeho jazyka odpařují sliny.

Potápěči, kteří svou práci odvádějí bez vybavení, stráví většinou pod hladinou vody něco okolo tří minut. Herbert Nicht, potápěč, který držel dlouhé roky rekord za nejhlubší ponor bez pomoci přístrojů na dýchání, se ponořil do hloubky 214 metrů a vydržel tak pod vodou čtyři a půl minuty.

Z hlediska času jde o působivý rekord a nutno dodat, že by se mu dokázal bez přípravy přiblížit jen málokdo. Většina netrénovaných lidí vydrží při vědomí bez kyslíku zhruba minutu. Člověk ale bez vzduchu může vydržet mnohem déle.

Aleix Segura Vendrell, španělský potápěč, vydržel pod hladinou bazénu v roce 2016 celých dvacet čtyři minut a tři sekundy. A jeho rekord dodnes nikdo nepřekonal. Jak to udělal? Úspěch závisí na přípravě, tréninku a potápěčově fyzičce.

Jeho předchůdce Stig Severinsen prozradil, v čem tkví kouzlo zadržování dechu. Sám dlouho držel rekord, dokázal totiž zadržet dech na 22 minut, a předtím, než se pustil do překonání světového rekordu, dýchal více než dvacet minut čistý kyslík. Jeho tělo tak bylo kyslíkem doslova nasáklé a také mu to pomohlo vyčistit plíce od oxidu uhličitého.

S fyzičkou je to podle vědců jednoduché – ti, kteří dlouho trénují, mají podle všeho o hodně větší plíce než normální lidé. Ty pak obsáhnou více kyslíku a umožní potápěči zůstat pod vodou déle.

Témata:  potápění lidé

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:44

Jaký bude jeho první krok? Už je jasno, co Trump udělá první den v úřadu

Zvolený prezident Donald Trump plánuje po svém nástupu do úřadu zahájit tvrdý postup vůči nelegální migraci prostřednictvím série exekutivních opatření. Tím chce splnit klíčový slib své volební kampaně a vyslat jasný signál, že hranice USA budou uzavřeny nelegálním přechodům a že osoby bez legálního pobytu, zejména ty s kriminální minulostí, mohou očekávat deportaci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy