reklama

Nový výzkum zveřejnil vědecký magazín The Journal of Clinical Psychiatry. Předchozí studie na toto téma již jistou korelaci mezi nedostatkem spánku a zlepšení symptomů deprese prokázaly. V roce 2002 například vyšla studie, která tvrdí, že jedna noc nedostatečného spánku může zlepšit kondici až 60 procentům lidí, kteří trpí depresemi. Podobná studie vyšla také v roce 2010. 

Současná studie sestává z meta analýzy 66 nezávislých spánkových studií provedených mezi lety 1974 a 2016. Z analýzy vyplynulo, že nedostatek spánku rapidně tlumí symptomy deprese u téměř poloviny pacientů. 

"Více než 30 let uplynulo od objevu antidepresivního účinku nedostatku spánku. Dodnes však nemáme účinné vysvětlení jak přesně k léčbě symptomů dochází a jak tak dosáhnout nejlepších klinických výsledků," říká analytik Philip Gehrman z univerzity v Pensylvánii. "Naše analýzy přesně popisují, jak efektivní spánkový nedostatek je a jakému typu populace by měla být ordinována," dodává. 

V celkem 66 studiích byly zaznamenány různé případy výzkumu korelace. Zkoumali se lidé s totálním nedostatkem spánku, ale i s částečným, stejně jako s krátkým a dlouhým. Částečný nedostatek spánku, při kterém pacient spal jenom 3 až 4 hodiny v noci a následně byl vzhůru po dobu 20-21 hodin, byl stejně účinný při snižování symptomů deprese, jako když člověk nespí celých 36 hodin. Deprese se snížily u 45-50 procent pacientů. 

"Tyto studie v naší analýze ukazují, že nedostatek spánku je efektivních pro mnohé pacienty," říká výzkumnice Elaine Bolandová. "Bez ohledu na to, o jakou formu nedostatku spánku nebo typ deprese  jde, jsme našli téměř ekvivalentní míru reakce," dodala. 

To, že existuje korelace mezi nedostatkem spánku a zlepšením symptomů u pacientů s depresemi neznamená, že může nahradit jiné léčby. Navíc vědci stále neví,čím je způsobeno to, že nedostatek spánku vede k rychlému a výraznému snížení symptomů deprese.

"Tato zjištění podporují význam účinku nedostatku spánku a naznačují potřebu budoucích studií, které se zaměří také  na neurobiologické mechanismy účinku a na moderátory léčby depresí nedostatkem spánku," dodávají výzkumníci. 

reklama