Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdy svět zasáhly nejhorší finanční krize? Lidé často neměli ani na jídlo

Peníze, zlato
Peníze, zlato
Foto: Heraeus Metallhandelsgesellschaft

Svět se už potýkal s celou řadou ekonomických a finančních krizí. Nejvíc v celé historii jich však zažily současné generace. Podívejte se na 8 zlomových okamžiků, kdy se svět financí otřásal v základech.

1929 - 1932: Černé úterýNejvětší a nejznámější krize, jaká se kdy odehrála. V roce 1929 vypukla kvůli přílišným spekulacím, akcie začaly padat tak, že něco podobného nikdy dřív ani později nezopakovaly. Prvním a památným dnem sestalo takzvané "černé úterý".Během dvou dnů přišel trh o čtvrtinu své hodnoty, nezaměstnanost rekordně stoupla z 3,2 procent na neuvěřitelných 25 procent. Patnáct milionů Američanů se rázem ocitlo na dlažbě. Růst nezaměstnanosti byl mezi lety 1929 a 1932 více než 678 procent.1937 - 1938: Velká depreseJeště než se lidé stačili vzpamatovat z velké krize na Wall Street, přišla další recese. Byla tak významná, že se tomuto období začalo říkat Velká deprese. Nezaměstannost zůstávala na 19 procentech, HDP na obyvatele klesl z 7 971 dolaru na 7 638 USD. Pokles indexu Dow Jones (DJIA) činil 52 procent.1939 - 1942: VálkaZa konec vleklé krize bývá považován rok 1939. Jenže tehdy začala druhá světová válka. Těsně před jejím vypuknutím se lidé dali do zběsilého nakupování a DJIA tak vyskočil o celých 20 procent. Jenže brzy začaly trhy opět zpomalovat, kurzy padaly. Nezaměstnanost byla v roce 1939 v Americe 17,2 procenta.1968 - 1970: Další pádyPo poměrně prosperujícím dvacetiletí se vrátily špatné časy. Hodnota indexu Dow Jones spadla o třetinu, nezaměstnanost během těchto dvou let vzrostla o necelá 3 procenta na 6,1 %.1973 - 1974: Pády měnPo krátkém vylepšení začaly další pády. Roztříštil se Brettonwoodský měnový systém a akcie tak během tohoto období ztratily až polovinu své hodnoty. Navíc začala ropná krize.Spojené státy se dostaly do značných problémů, kdy v zemi vládla vysoká inflace, ekonomika stagnovala a rostla nezaměstnanost. Ta v roce 1975 dosáhla 8,5 procenta. Inflace se během tohoto období zdvojnásobila, až byla 9 procent. A rostla až do začátku 80. let.

1976 - 1978: Ropná krizePády se nezastavily. Dow Jones dál ztrácel na hodnotě, přišel o 27 procent. Nezaměstnanost mírně poklesla na 7,7 procenta. Rostl HDP, ale společně s ním i spotřebitelské ceny a hlavně ceny ropy. Nejdražší byla kolem roku 1980. Až tehdy se Spojené státy začaly opět vzpamatovávat.2000 - 2002: Apokalypsa technologiíPo poměrně dlouhém obdob, kdy se světovým ekonomikám dařilo, přišel rok 2000. V devadesátých letech uměle vzrostly ceny akcií a "nafoukly" se tak, že posléze spadly o 34 procent. Kladnému vývoji nenapomohly ani teroristické útoky ze září 2001.Nejtěžší dopad měl pokles cen akcií na technologické firmy. Ztratily většinu své hodnoty, některé musely skončit úplně. V září 2002 se Dow Jones dostal na čtyřleté minimum.2007 - 2009: Lehman BrothersV roce 2007 začala poslední krize, s jejímiž následky se potýkáme dodnes. Spustil ji nafouknutý a nedostatečně regulovaný trh s nemovitostmi v USA. Řada amerických bank, které byly závislé na hypotékách, zkrachovala - jako například Lehman Brothers, některé musela zachraňovat vláda.Nezaměstnanost v té době stoupla na dvojnásobek, na 9,3 procenta. DJIA ztratil polovinu své hodnoty. Hrubý domácí produkt poklesl o 4,4 procenta. A aby toho nebylo málo, raketově vzrostly ceny ropy.

Témata:  historie ekonomika

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.