Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prášky proti bolesti nefungují? Podle vědců je bereme zbytečně, jsou k ničemu

Léky, ilustrační foto
Léky, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Pokud nás bolí hlava, břicho, máme teplotu nebo nám jen není dobře, mnohdy sáhneme po léku proti bolesti. Některé z nich obsahují jako účinnou látku paracetamol, podle odborníků tak ale činíme zbytečně. Látka totiž údajně na bolest vůbec nezabírá.

Paracetamol je látka působící proti bolesti a vysoké teplotě. Je nedílnou součástí běžně dostupných léků a užívat jej mohou i malé děti. Sám o sobě je relativně neškodný a jedovatý je pouze ve vyšších dávkách v kombinaci s alkoholem.

Tak tomu alespoň donedávna bylo. Vědci ale nyní zjistili, že účinky paracetamolu na bolest jsou silně spekulativní a někteří tvrdí, že prakticky vůbec nezabírá. Údajně nejde o nic jiného, než o drahé placebo.

Tvrdí to výzkumná skupina Cochrane, která podle studie tvrdí, že největší zádrhel je v dávkování léku. Doporučená denní dávka pro dospělého člověka jsou maximálně 4 g denně. Při užití vyššího množství může dojít k poškození jater a ledvin. Problém je v tom, že toto množství na potlačení bolesti nestačí.

Vědec Andrew Moore na lékařském serveru Evidentlycochrane.net uvedl, že v tomto množství není "paracetamol o nic účinnější než placebo." Podle něj jednoduše nepomáhá při kašli, nachlazení, nevolnosti ani bolestech.

Účinek léku na lidský organismus nelze globalizovat a faktem zůstává, že u některých jedinců skutečně může působit nejen jako placebo, ale i jako lék. Podle Moora jde ale pouze o zhruba desetiprocentní šanci, že lék s touto látkou proti bolesti opravdu zabere.

Převažují negativa?

Odborníci dále tvrdí, že by lidé měli zvážit užívání léků s touto látkou také vzhledem k vedlejším účinkům. Vědci totiž zjistili, že paracetamol ovlivňuje schopnost empatie.

Odborníci z Ohijské státní univerzity zjistili, že paracetamol ovlivňuje schopnost vcítit se do jiného člověka stejnou měrou, jakou tlumí bolest. To je vzhledem k výše uvedenému tvrzení jiných lékařů poměrně spekulativní. Přesto látku podrobili testu na 80 vysokoškolských studentech a výsledek je velmi znepokojil.

Polovina studentů, která paracetamol užila, byla méně soucitná s lidmi, kteří prožili nějakou formu bolesti. Druhá polovina studentů látku nepožila a při čtení smutných příběhů o lidském utrpění dávku empatie vykazovala beze změn.

Odborníci také zjistili, že paracetamol potlačuje emoce, a to jak pozitivní, tak negativní. Má tedy podle všeho vliv na psychiku člověka jako takovou. Vědci však pořádně netuší proč.

Témata:  léky nemoc bolest

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.