Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dopad klimatických změn děsí archeology: Pohltí moře tisíce nalezišť a památek?

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Sophie Spitéri

New York - Klimatické změny ohrožují 14 tisíc archeologických nalezišť a národních památníků ve Spojených státech. Kvůli zvyšující se hladině oceánů mohou do roku 2100 zmizet.

Uvádí to skupina odborníků v článku, který zveřejnil americký vědecký časopis PLOS ONE. Ohrožena je mimo jiné desetina archeologických lokalit na jihovýchodním pobřeží USA.

"Údaje jsou chmurné - předpokládané zvýšení hladiny způsobí ztrátu podstatné části předkolumbovského i pozdějšího historického odkazu," uvádějí autoři studie.

Podle klimatologů by se hladina světového oceánu do konce století mohla zvýšit v průměru o metr. Když vědci tento údaj přenesli na mapu atlantického pobřeží USA a Mexického zálivu, museli do seznamu ohrožených lokalit zahrnout místa v osmi pobřežních amerických státech. "Pozůstatky lidské činnosti v této oblasti jsou staré tisíce let a my mnohé z nich ztratíme," řekl agentuře Reuters americký archeolog David Anderson.

V ohrožené zóně jsou ale i velké historické stavby, například floridská pevnost Castillo de San Marcos ze 17. století.

Témata:  globální oteplování archeologie USA

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 12:24

Počasí dnes: Kde hrozí bouřky? Meteorologové upravili varování

V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy