Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vědci našli v lidském mozku unikátní systém. Dodnes o něm nikdo nevěděl

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Mozek zůstává pro vědce a lékaře i přes pokročilou moderní techniku a špičkové zobrazovací metody stále záhadou. Není proto až tak překvapivé, že se čas od času objeví nová funkce či systém, o kterém dosud neměli ani ponětí. A jeden takový objev se nyní povedl vědcům z Národního institutu zdraví v Marylandu.

Odborníci jsou přesvědčeni, že v lidském mozku objevili nový a dosud zcela neznámý systém. Mají tak vůbec poprvé v historii v rukou důkaz o tom, že se mozek dokáže zbavovat přebytečného odpadu.

Svou teorii zakládají odborníci z Marylandu na výsledku pozorování lymfatických cév. Ty tvoří nezbytnou součást imunitního systému a chrání organismus před infekčními a nádorovými onemocněními. Lymfatické cévy jsou propojeny s oběhovým systémem a vedou mízu do žil a přenášejí imunitní buňky po celém těle.

Výsledky výzkumu ale naznačují, že mozek je schopen zbavit se přebytečné tekutiny, pro kterou nemá využití. Sloužit k tomu má systém, o kterém dosud lékaři vůbec nevěděli. Vědci jej objevili, když dobrovolníkům injekčně aplikovali barvivo a během magnetické rezonance sledovali, jak si s ním mozek poradí.

Vedoucí výzkumu Danielem Reich a jeho tým podrobili magnetické rezonanci pět dobrovolníků. Zobrazovací metody ukázaly, že barvivo prosáklo z krevních cév přes vnější membránu obklopující mozek a následně vstoupilo do sousedních lymfatických cév. To bylo pro vědce obrovským překvapením. 

Lékaři sice vědí, jakým způsobem a kudy tekutina vstupuje do mozku, poprvé ale viděli, že podobně jako v případě jiných orgánů může mozková tekutina protékat i přes lymfatický systém. "Výsledky musí být samozřejmě potvrzeny, pokud se ale potvrdí, změní to pohled na fungování našeho mozku a imunitního systému," uvedl podle serveru Telegraph Reich.

Dalšími pokusy vědci zjistili, že mozek v sobě ukrývá nějaký druh drenážního systému sloužícího k odstranění odpadu a nepotřebných tekutin. Při použití jiného barviva se totiž celý proces odehrál mírně odlišně. Nyní proto plánují další studii a chtějí zjistit, zda lymfatický systém funguje jinak u pacientů s roztroušenou sklerózou.

Témata:  vědci mozek

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.