Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mluvíte sami pro sebe? Jde o závažný příznak, ostatní vám ale mohou závidět

Lidé
Lidé
Foto: Havas PR Prague

Samomluva je pro řadu lidí nepředstavitelná a zní pro ně jako nemoc, jiní si ale rádi povídají sami se sebou, pokud nemají nikoho po ruce nebo se cítí osamělí. Proč se tak děje a jak často to lidé dělají už zmapováno bylo, poslední výzkum ale ukázal překvapivou věc. Lidé, kteří hovoří sami k sobě, jsou inteligentnější než ostatní.

Ve sprše, na dálnici v autě, při běhu parkem...řada lidí zažila, že si v takovýchto situacích povídala sama pro sebe, ať už nahlas, nebo jenom v duchu. Zkrátka a dobře trpí samomluvou. Jsou ale schizofrenici?

Podle odborníků vůbec ne. Čtvrtinu času dokonce lidé stráví tím, že v duchu promlouvají sami k sobě. Nahlas si ale také spousta lidí povídá a psychologové rozhodně nejsou proti. Ostatně už malé děti si švitoří celé dny jen pro sebe, reflektují tak podněty z okolí. Dospělí vedou stejné monology, čímž si formulují své myšlenky.

Samomluva není nebezpečná a v „rozumném" rozsahu nemůže škodit zdraví ani nedělá z lidí blázny. Naopak si tím lidé v hlavě třídí myšlenky, připraví se tak například na rozhodující poradu, nepříjemný pohovor a podobně. Nejčastěji si přitom povídají lidé, kteří žijí sami, bez partnera a rodiny.

Studie, na níž se podíleli vědci z University ve Wisconsinu, ale ukázala další zajímavý faktor. Samomluva pomáhá mozku pracovat lépe. Díky ní totiž umí mozek fungovat efektivněji a lépe identifikovat objekty. Pomáhá také zapojovat paměťová centra našeho mozku.

Jednoduše se tak dá říct, že lidé, kteří mluví sami se sebou, jsou inteligentnější než ti, co to nedělají. Samomluva jim totiž pomáhá lépe třídit myšlenky, efektivněji uvažovat, plánovat, a uklidit si pověstný nepořádek v hlavě.

Témata:  vědci lidé

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.