Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč vymřeli jeskynní medvědi? Kosti predátorů prozradily nečekané detaily

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: ZOO Brno

Evropští jeskynní medvědi, kteří obývali většinu kontinentu během pleistocénu, pravděpodobně vyhynuli kvůli své striktně veganské stravě.

Zjistili to vědci, kteří analyzovali kosti jeskynních medvědů nalezené v jeskyni Goyet v Belgii.

Analýza zbytků kolagenu v kostech odhalila, že tito kdysi hojně se vyskytující medvědi byli skoro stejně vybíraví, pokud šlo o stravu, jako je panda velká. Jejich potrava omezená na rostliny byla velmi limitovaná. Naopak medvěd hnědý, obývající v současnosti Evropu i ČR, je všežravec.

A právě strava medvědů vedla k jejich záhubě zhruba před 25.000 lety, kdy začal být nedostatek potravy kvůli poslední době ledové, uvádějí vědci ve studii zveřejněné v časopise Journal of Quaternary Science.

Medvěd jeskynní (Ursus spelaeus) žil v Evropě před asi 400.000 lety. Vyskytoval se od území dnešního severního Španělska po Ural a dorůstal délky až 3,5 metru a výšky 1,7 metru, takže byl větší než jeho současní příbuzní.

Témata:  medvědi vědci

Související

Aktuálně se děje

4. dubna 2025 10:40

Výplata důchodů v roce 2025: Začaly změny ve výplatních termínech. Vyvrcholí v létě

Duben je okamžikem první velké letošní změny v termínech výplaty důchodů. Ta druhá se ještě chystá a nastane během letních prázdnin. Upozornila na to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která každý měsíc vyplácí přes tři miliony důchodů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy