Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Proč se z člověka stal monogamní tvor? Vědci rozluštili záhadu

Láska
Láska
Foto: Pixabay

Tendence člověka zůstávat většinu svého života s jedním partnerem se často připisují náboženským nebo kulturním vlivům. Nová studie ale naznačuje, že člověka k monogamii mohly dohnat zcela jiné důvody – pohlavní nemoci. Informoval o tom deník The Guardian.

Vědci na základě počítačových modelů zjistili, že přechod od polygamních společností, kde muži měli více partnerek a ženy jen jednoho partnera, k monogamním, by mohl být způsoben dopadem infekcí sexuálně přenosných nemocí ve velkých společnostech.

Vědci z Waterlooské univerzity v Kanadě a německého institutu evoluční antropologie Maxe Plancka uvádí, že polygamie byla běžná před příchodem zemědělství, které se běžně datuje do období 10 tisíc let př. n. l.

Pohlavní nemoci, jako je chlamydie, kapavka nebo syfilis, mohou způsobovat neplodnost a ve velkých polygamních společnostech podle jejich modelů způsobily, že monogamní jedinci získali převahu. Tento efekt se pak ještě znásobil, pokud monogamní jedinci nějaký způsobem polygamii trestali.

Autoři studie uznávají, že k přechodu k monogamii zřejmě přispěly i další faktory, domnívají se ale, že jde o důležitý prvek v lidském chování, který byl dlouhou dobu přehlížen – tedy vliv přírodního prostředí nebo podmínek na lidské chování. Jiní vědci ale varují, že by sestavený model mohl být chybný. Autoři studie proto hodlají provést další výzku

Témata:  lidé vztahy Láska, intimnosti život

Související

Aktuálně se děje

2. dubna 2025 23:29

2. dubna 2025 16:22

Slováci odstřelí stovky medvědů, rozhodla Ficova vláda

Slovensko se po nedávném smrtícím útoku medvěda na člověka rozhodlo vyhlásit mimořádnou situaci v 55 okresech po celé zemi. Schválila to vláda na návrh ministra životního prostředí Tomáše Taraby (za SNS). Stát chce nechat odstřelit 350 jedinců a snížit medvědí populaci pod 1000 kusů. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy