Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak by lidé zareagovali na informaci, že se blíží konec světa? Odpověď vás asi překvapí

Ilustračni fotografie
Ilustračni fotografie
Foto: Pixabay

Jak by lidé reagovali na informaci, že se blíží definitivní konec světa? To je otázka, kterou si kladou mnozí vědci. Zároveň ale hned dodávají, že jde o psychologický jev, který lze jen velmi obtížně zkoumat, protože není etické financovat studii, v rámci které by bylo třeba přesvědčit lidské subjekty, že má být planeta zničena. Američtí výzkumníci si proto na pomoc vzali počítačovou hru.

Vědci z univerzity v Buffalu si na pomoc vzali hru ArcheAge, obří online hru pro více hráčů, která má otevřený svět a žádné konkrétní cíle. Hráči si v ní mohou vybudovat impérium, vést armádu, stát se obchodníkem, vraždit lidi, infiltrovat se mezi jiné hráče jako špion, nebo si jen postavit vlastní dům, vysvětluje server IFL Science.

Vědci umožnili připojit se libovolnému počtu hráčů, které nechali volně hrát – dali jim ale dvě upozornění. Prvním z nich bylo, že jejich údaje budou asi po 11 týdnech úplně vymazány. Varovali je také, že všechny jejich akce ve hře budou monitorovány výzkumnými pracovníky.

Hráči tedy ve virtuálním světě směřovali do záhuby, protože věděli, že dojde ke smazání serveru a že přijdou o své postavy, získané zkušenosti i sociální vztahy. Tento konec virtuálního světa tak posloužil k vymodelování extrémní situace, při níž sesbírali výzkumníci 270 milionů záznamů chování hráčů.

Podle vědců se hráči chovali jako při opravdovém konci světa – neplánovali nic dlouho dopředu, protože na takové cíle prostě rezignovali. Za normálních okolností v této hře existuje značná míra konkurence. Cíle jako osobní prospěch, vývoj nebo vylepšování schopností se ale v této verzi dostaly do pozadí, místo toho hráči posilovali vzájemnou interakci a vztahy.

„Literatura, filmy, knihy i videohry líčí časy před apokalypsou jako momenty bezpráví, násilí, vražd a krve - ale v případě ArcheAge  byli hráči méně násilní a mnohem více sociální,“ vysvětluje server. Posílali si více zpráv, vytvářeli více skupin a užívali si společného hraní, včetně vzájemné pomoci při dokončování některých náročných úkolů.

Zároveň byl herní svět mnohem méně zelený. Hráči totiž rezignovali na výsadbu stromů a podobných věcí, protože v tom neviděli valný smysl.

Tato studie je jednou z nejkomplexnějších studií o lidské psychologii provedených v nedávné době. Ačkoli nemůže napodobovat skutečný život, výsledky podle vědců naznačují, že konec světa nemusí mít tak děsivé a krvavé poslední dny, jak si lidé myslí, dodává server.

Témata:  lidé katastrofy

Aktuálně se děje

22. dubna 2024 14:01

Počet mrtvých v Pásmu Gaz překročil 34 tisíc

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy