Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Český hrad, který skoro nikdo nezná? Na tomto místě se psala historie

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Oblast Posázaví oplývá pomníky na dávné středověké časy, ať se jednalo o časy dobré či zlé. Mezi ty špatné časy je možné zařadit dobu na přelomu 14. a 15. století, dobu zemských válek a sporů, intrik a loupeží, únosů a zrad. Ve víru této doby se nesla osobnost známého loupeživého rytíře Jana Zoula z Ostředka, který učinil centrem svého nekalého počínání jinak neznámý hrad Hrádek, jinak známý jako Čejchanov.

První zpráva o hradě Čejchanov, původně Hrádku, pochází z roku 1318. Jako první majitel je uváděn Ondřej z Hrádku, příslušník rodu pánů z Dubé. Hrad samotný vznikl nejspíše krátce po roce 1300. Další jeho majitelé byli bratři Jan a Čajchan (Čejchan), přičemž po druhém jmenovaném se později ujalo pojmenování samotného hradu, tedy Čejchanov či Čejchanův hrádek.  

Nebyl to velký hrad. Skládal se ze dvou částí, předhradí a samotného hradu. Hradní dispozice se nacházela na nepříliš vhodném místě. Stavitel tak asi nepočítal s velkým obležením, popřípadě staveniště hradu podcenil. Hrad se totiž nacházel na klesající ostrožně, která pak padala směrem k řece Sázavě. Hrad stál na konci této ostrožny před opyší, ovšem samotná ostrožna se ještě nebezpečně zvedala nad úroveň hradu a i okolní plošiny nedávaly hradu výrazného postavení, ani bezpečí. Do jeho předhradí se vstupovalo po padacím mostě. Na předhradí bylo jen několik málo hospodářských budov a cisterna na vodu.

Do jádra hradu se dalo dostat opět po mostě, který se klenul nad druhým, mohutným a ve skále vytesaným příkopem. Protáhlé trojúhelníkové jádro hradu bylo značně stísněné a v podstatě celé ho vyplňovala rozměrná čtverhranná věž, která byla jak obranou tak obytnou budovou. Hrad tak patřil k typickým ukázkám hradů 1. poloviny 14. století tzv. donjonové dispozice v jednodušším provedení. V této podobě bez úhony přečkal celé 14. století s malebným výhledem do údolí řeky Sázavy. Na konci 14. století se ovšem časy změnily.

Král Václav IV. nevládl příliš rozhodnou rukou a navíc se mu ve vládě příliš nedařilo. Šlechta byla odbojná a domáhala se větší moci a král sám měl rozepři i v soukromém životě, kdy proti němu zbrojil bratr Zikmund. V zemi vládl nepokoj a lokální boje či záškodnické výpady. Jedním z těchto center byla oblast kolem tvrze v Ostředku, kde sídlil zchudlý šlechtic Jan Zoul z Ostředka. Všiml si toho, že šlechticům a městům se nejlépe škodí tím, když se přepadají osamocené jízdní oddíly a kupecké karavany. Přitom nerozlišoval, zda se útočí na přátele či nepřátele krále. Lákala ho pouze kořist z loupežnických výprav.

Jeho počínání učinil přítrž jeho soused Vaněk z Dubé, který sídlil na nedalekém hradě Dubá. Jednalo se o věrného přívržence krále, kterému pomáhal bojovat s odbojnou šlechtou. Jana Zoula z Ostředka zajal a předal králi, který ho uvěznil. Ovšem ne na dlouho. Jan Zoul byl následně v roce 1397 z vězení propuštěn pod přísahou věrnosti králi a dobrými vztahy se sousedy.

Věci se ovšem opět změnily za nové války v roce 1399, kdy i lidé Vaňka z Dubé činili za všeobecné anarchie v okolí hradu Dubá značné škody. Na loupeživých výpravách se k němu přidal nový přítel, jeho soused Jan Zoul z Ostředka, který se někdy v té době společně se svým otcem Mikšem Zoulem zmocnil hradu Čejchanov. Z něho učinili své nové sídlo a centrum, odkud mohli podnikat loupeživé výpady do okolí a na procházející kupce. Ovšem ani získání nového, výstavnější sídla jejich nenasytnosti nestačilo. Nepokoje zde pokračovaly, stejně jako jinde v českých zemích, především po zajetí krále Václava IV. jeho bratrem Zikmundem v roce 1402.

Po návratu krále v roce 1403 se však nepokoje uklidnily a mnohdy loupeživá šlechta opět odpřísáhla poslušnost. Ovšem ne všichni. Jan Zoul z Ostředka v loupeživých nájezdech neznámo proč pokračoval a jeho sídlo, hrad Čejchanov, se stalo neblaze proslulým. Dokonce se lstí či zradou zmocnil sídla svého dřívějšího přítele Vaňka, hradu Dubá. Jan Zoul se svým otcem Mikšem a jejich družinou tak tvořili samostatnou, silnou a značně početnou družinu, která ohrožovala celé okolí. Z hradů Čejchanov a Dubá vyjížděli na nesčetné loupeživé výpravy. V ohrožení byly i kupecké karavany směřující do Prahy.

Samotná blízkost těchto nevybíravých loupeživých nájezdů od Prahy vedla k silné a čím dál rostoucí nevůli obyvatel Prahy, načež sám Václav IV. zareagoval a hned následujícího roku 1404 vyslal zemskou hotovost v čele se Zbyňkem Zajícem z Hazmburka, aby tuto loupeživou hordu rozprášil.

Jan Zoul i jeho spolubojovníci o blížící se zemského hotovosti dobře věděli. Hrad Dubá byl starým, velkým a pevným hradem, na který se spoléhali. Ovšem sousední Čejchanov takovou pevností nebyl. Na poslední chvíli se obránci snažili o posílení jeho fortifikace. Dál od vstupu k hradu začali hloubit mohutný příkop. Jejich práce však zůstala nedokončená. Bojovný arcibiskup Zbyněk Zajíc z Házmuburka dorazil dříve, než byl hrad dostatečně opevněn. Netrvalo tedy dlouho a Čejchanov padl, stejně jako následně nedaleká Dubá.

Zatímco hrad Dubá se vrátil do rukou původního majitele a dočkal se ještě menších oprav a krátkého života, hrad Čejchanov se stal manifestací královi moci. Jeho dobytí znamenalo též jeho konec. Hrad byl zbořen a navždy opuštěn.

Ani odbojný Jan Zoul nedopadl lépe. V Praze na něho čekala oprátka. On, stejně jako jeho otec Mikeš a dalších 50 spolubojovníků, tak byli ještě toho roku v červenci pro výstrahu popraveni.

Témata:  hrady a zámky Česká republika cestování

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.