Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nebezpečí pro lidstvo? Řeky a oceány skrývají temnou hrozbu, vědci jsou zděšeni

Mořské ryby, ilustrační fotografie
Mořské ryby, ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Varující zpráva tento týden přišla od vědců. Řeky a oceány jsou zamořeny zbytky léků, v nebývale vysokém množství, To má nejen důsledky na obyvatelstvo které kolem nich žije ale především celý ekosystém planety, informuje The Guardian.

"Velká část zdrojů pitné vody a sladkovodních ekosystémů je ohrožena vysokou koncentrací léčiv," uvedl v úterý na tiskové konferenci ve Vídni Francesco Bregoli, výzkumný pracovník institutu pro vodní vzdělávání v Delftu v Nizozemsku a šéf mezinárodního týmu, který vyvinul metodu sledování znečištění vod léčivy.

Velké množství léků jako jsou analgetika, antibiotika, hormony, psychiatrické léky nebo antihistaminika bylo zjištěno na úrovních nebezpečných pro volně žijící živočichy. Ty na ně mohou mít zhoubný vliv. Endokrinologické léky například způsobují pohlavní změny u ryb a obojživelníků.  

Jako příklad Bregoliho tým uvádí zamoření lékem Defonack. Ten se běžně používá proti zánětům. Na světě je ročně vyrobeno 2400 tun tohoto léku. Několik set kilogramů končí v řekách. Čističky odpadních vod jsou z toho schopny zachytit zhruba pouze 7%.  

Zbytek odchází do volné přírody. 20% absorbuje okolí řek a zbytek se dostává do oceánů. Výzkumníci zjistili, že více než je povolený limit Defonacku v EU, tedy 100 nanogramů na litr vody, je zamořeno na planetě více než 10 000 kilometrů řek.

Vědci ve své zprávě upozorňují především na skokový nárůst znečištění léky. Zatímco v roce 2000 bylo takto postiženo 50% toků, o deset let později již nenašli řeku bez kontaminace léčivy. V severní America a Evropě je problém díky vyspělému vodnímu hospodářství a čističkám vod poněkud menší. K nejhoršímu znečišťování dochází v Asii a Africe, kde prakticky žádná dekontaminace znečištěné vody neexistuje.

Vedle zavedení procesů k čištění vody, by základem k omezení znečištění léčivy, mělo být zavedení nových snadno odbouratelných léčiv a především omezení jejich konzumace. Jak zpráva varuje, největší nebezpečí plyne především z nárůstu odolnosti nemocí proti antibiotikům. Těch se dostává po použití do přírody skrze odpad až 70-80%.

Témata:  léky moře řeky vědci

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.