Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hrozí nová doba ledová? Klimatické změny dělají vědcům velké starosti

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Korzo

Mnozí vědci poslední dobou bijí na poplach. Měnící se mořské proudy znamenají velké nebezpečí pro klima planety. Může se stát, že místo vlny globálních veder přijde naopak doba ledová? Odpověď se snaží najít The Indepedent.

Největším problém je zpomalení Golfského proudu. Ten přispívá k oteplení zim v Evropě, kdy do Atlantiku přivádí teplou vodu z Mexického zálivu a teplých vod kolem rovníků. To, jak ovlivňuje klima v Evropě, dokazuje, že průměrné teploty v Norsku jsou o 30 stupňů Celsia vyšší nežli na stejné rovnoběžce v Kanadě. Evropa má však problém. Golfský proud podle měření zpomaluje. Za posledních 100 let téměř o 15%. Co to pro Evropu znamená?

Nelze očekávat návrat doby ledové nebo extrému, které lidem představili hollywoodští tvůrci ve filmu Den poté, usmívá se klimatolog z londýnské univerzity David Thornalley. „To je doopravdy ten nejextrémnější případ,“ podotýká. Přesto by mohly být důsledky pro Evropu neblahé. Na kontinentě by mohla klesnout průměrná roční teplota o 5 stupňů celsia. To by znamenalo především silné ohrožení kontinentálního zemědělství a nebezpečí návratu nedostatku potravin.

Thornalley však upozorňuje, že úplné zhroucení Golfského proudu nehrozí. Podle výpočtu je jen 5% hrozba, že se to do roku 2100 stane. Pro srovnání pokud máte dům na pobřeží, ať již je kdekoliv v Evropě, možnost, že bude do stejného roku zaplaven, je 20%. I přesto má zpomalení Golfského proudu již své důsledky. Teplota v Atlantiku stoupá a mění se složení mořského života. Podle Thornalley bychom měli sledovat především historické prameny, „Toto se již v minulosti stalo a naši předci byli těmto jevům vystaveni. Čím více pochopíme z minulosti, tím lépe se budeme moci připravit na budoucnost,“ dodává pro The independent

Témata:  doba ledová globální oteplování Země 1

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.