Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Posledním mamutům na Zemi měla dojít pitná voda, tvrdí vědci

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: vibizmedia.com

Většina mamutů vymřela před více než 10 tisíci let, na jednom odlehlém ostrově u pobřeží Aljašky žili o pět tisíc let déle. Vědci nyní dokázali určit, proč tihle mamuti vymřeli.

Jedna z posledních známých skupin mamutů uhynula na nedostatek pitné vody, myslí si vědci. Díky oteplování se jezera stávala mělčí a mělčí a mamuti tak nebyli schopni uhasit svou žízeň, informuje server BBC.

Za vyhynutí mamutů můžou klimatické změny a velký lov lidí. Na Pribilofových ostrovech v Beringově moři ale mamuti žili dalších pět tisíc let po vyhynutí jejich pevninských bratranců. Jak se Země ohřívala, hladina moře se zvedala a zaplavila některé sladkovodní plochy.

Mamuti se tak museli dělit stále o menší a menší zásoby pitné vody, začali se shromažďovat u vodních napajedel, a to způsobilo velký problém. Zničili vegetaci, což spustilo erozi sedimentů, takže si vlastně přispívali k jejich vlastnímu zániku.

Pokud nebylo dostatek deště, nebo vody z tajících ledovců, tak zvířata zemřela velmi rychle. Dnešní sloni vyžadují 70 až 200 litrů vody denně, pokud mamuti potřebovali stejné množství, mohli při velkém shromáždění vypít vodu z nádrže do měsíce.

Témata:  mamut mamuti doba ledová

Související

Aktuálně se děje

23. listopadu 2024 12:33

Jak na tom je Tereza Ramba? Lékaři učinili zásadní rozhodnutí

Česko během probíhajícího týdne zaskočila zpráva o hospitalizaci Terezy Ramby, která přiznala blíže nespecifikované zdravotní potíže. O něco později se objevily informace o diagnóze. Jaké jsou ale vyhlídky oblíbené herečky? Nejnovější zprávy jsou pozitivní. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.