Ačkoliv legendární Hogo Fogo tvrdil, že "Alkohol podávaný v malých dávkách neškodí v jakémkoliv množství!" realita je bohužel jiná. A dá se souhlasit jen s první polovinou výroku.
Existuje pojem standardní drink nebo také alkoholová jednotka. Je to množství alkoholu, které by zdravé osobě nemělo nijak ublížit. V České republice je to 10 gramů absolutního (100%) etanolu. Počet jednotek nelze odhadovat od vypitých skleniček, ale od obsahu alkoholu v nápoji. Jedna jednotka je například jedno desetistupňové pivo nebo malý panák tvrdého alkoholu.
U mužů je za přiměřenou dávku považováno 20 až 40 gramů alkoholu denně. U žen 10 až 30 gramů. Každý národ si však určuje přiměřenou dávku sám, takže pánové ve Francii mohou dle místních lékařů zkonzumovat až 60 gramů alkoholu denně. Pokud denně zkonzumujete více než pět jednotek alkoholu, hrozí vám závažné zdravotní obtíže.
Česká republika je na světě třetí ve spotřebě alkoholu na hlavu. Každý Čech vypije ročně 12 litrů čistého alkoholu. To má samozřejmě obrovský vliv na zdraví. Lidé především podceňují výživovou hodnotu alkoholu. 1 gram alkoholu má 7 kalorii.
Například gram tuku jich má 9. Například sklenice oblíbeného drinku Pina colada má 499 kalorii, což je asi tolik, kolik má hamburger. Půl litru desetistupňového piva má 775 kilokalorií, což je přibližně tolik kolik má chlebíček se šunkou. Proto je potřeba pít alkohol s rozmyslem. Odborníci doporučují jej konzumovat s jídlem. Při jídle se lépe vstřebává, a navíc napomáhá trávení.
Studie provedená vloni v Británii, na více než 2 milionech lidí ukázala, že umírněné pití alkoholu má blahodárný vliv na srdce. Nejlépe na tom jsou ženy po 55 letech věku, kterým mírné dávky alkoholu denně snižovali cholesterol a zlepšovali funkci srdce. Naopak u pijanů či přímo alkoholiků vysoké dávky alkoholu zapříčiňovaly problémy se srdcem.
Naopak v případě rakoviny alkohol škodí i v malém množství. Mezinárodní studie z roku 2016 dokázala, že i u příležitostných konzumentů alkoholu vzrůstá riziko rakoviny hltanu, hrtanu, jícnu, jater, tlustého střeva, konečníku a prsu. O 6% více občasných konzumentek alkoholu onemocní rakovinou prsu, než je tomu u abstinentek.
Alkohol má také vliv na cukrovku. Zatímco v malém množství může pomoci zabránit v jejím rozvoji, ve velkém množství ji naopak může vyvolat. Stejný vliv může mít i na náladu. Alkohol přispívá k depresím a změnám nálad. Velké množství alkoholu způsobuje výpadky paměti. Pijani a alkoholici trpí nespavostí.
Požívání alkoholu tedy závisí na úvaze každého. V malém množství může prospívat. Pokud ovšem ztratí piják hranice, přispívá k jeho záhubě mnoha způsoby.
Témata: alkohol, zdraví, EuroZprávy.cz
Související
13. června 2024 14:43
8. listopadu 2022 9:55
21. října 2022 17:45
16. září 2022 8:24
13. července 2022 8:16
6. června 2022 11:51