Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jste žena? U doktora dostanete horší péči a bude déle trvat, než vám zjistí správnou diagnozu

Muži
Muži
Foto: Pixabay

Lékařům trvá ve Velké Británii až třikrát déle než přijdou ženám na rakovinu a ty musí lékaře navštívit několikrát než je pošlo na vyšetření k odborníkovy, zjistila podle BBC nová studie.

Již v roce 2016 byla vydána zpráva o léčbě pacientů s nádorovým onemocněním mozku ve Spojeném království. Zjistila, že jedna třetina žen, musela navštívit lékaře více než pětkrát, než jim byla provedena správná diagnóza. Téměř čtvrtina nebyla diagnostikována déle než rok. Ženy také měly delší čekací lhůty na vyšetření.

Jedna z pacientek, které byl diagnostikován nádor na mozku, vypráví, „Jeden z praktických lékařů, kterého jsem navštívila, si ze mě dělal legraci a říkal: „Co si myslíte? Není vaše bolest hlavy náhodou nádor na mozku?" Žádala jsem o vyšetření na neurologii. To odmítal a pořád jsem dostávala jen antidepresiva, prášky na spaní, analgetika atd. Nikdo mě nebral vážně.“

To, že pacientky často lékaři neberou vážně, není nová věc. Již v roce 1965 britský psychiatr Eliot Slater, varoval, že lékaři neberou zdravotní problémy žen vážně a označují je za hysteričky. Slater prostudoval 85 případů pacientek, kterým byla diagnostikována „hysterie" v Národní nemocnici v Londýně během 50. let. Zjistil, že u více než 60% žen byly později nalezeny daleko vážnější problémy jako neurologické nemoci, mozkové nádory nebo epilepsie. Dvanáct žen již bylo po smrti.

Jiná studie z roku 1986 varuje, že skutečně u žen se může projevovat mozkový nádor podobnými příznaky jako hysterie. Lékaři by proto měli být při diagnostikování žen zvláště opatrní. Je totiž pravdou, že ženy trpí častěji než muži změnami nálad a psychickými potížemi. I v jejich diagnostikování však lékaři selhávají. V 90. letech provedená studie dokazuje, že lékaři chybně 30-60% žen diagnostikovali deprese, i když ženy trpěly jinou psychickou nebo fyzickou nemocí.

Ještě horší situace je, pokud žena patří mezi menšiny. Studie z roku 2012 ukázala, že černošští pacienti v USA v případě stížností na bolest mají o 22% nižší pravděpodobnost, že na ni dostanou účinný lék. V případě opiátů je tato pravděpodobnost dokonce nižší dokonce o 29%. Pokud přijde k lékaři černošské dítě se zánětem apendixu, často dochází k jeho operaci později. Podle anonymního průzkumu totiž mnozí lékaři dodnes věří, že černoši snášejí bolest jinak, a není jim třeba tolik od ní pomáhat.   

Témata:  zdraví zdravotnictví Velká Británie ženy

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Kourtney Kardashian

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.