Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Místo na Zemi, kde neexistuje gravitace. Co se děje v Hudsonově zálivu?

Hudsonský záliv
Hudsonský záliv
Foto: Pixabay

V Kanadě existuje unikátní místo, na němž prakticky nefunguje gravitace. Vědci si dlouhou dobu lámali hlavu nad tím, jak je takový úkaz možný, a konspirační teoretici oblast označovali za portál do jiné dimenze. Nyní se zdá, že byla záhada konečně rozluštěna.

Oblast kolem Hudsonova zálivu v Kanadě je známá vědcům z celého světa. Už desítky let se snaží přijít na to, proč je v tomto místě jiná gravitace, než kdekoliv jinde na světě. A řešení stále nepřicházelo.

Místo bylo objeveno v šedesátých letech minulého století a od té doby nikdo nedokázal racionálně vysvětlit, co se v oblasti skutečně odehrává. Objevily se proto teorie hovořící o silách pekla či o bráně do jiného světa. Těm nahrával fakt, že nikdo z odborníků nedokázal vědecky popsat, co se zde doopravdy děje.

Nyní se ale zdá, že se vědcům tuto hádanku konečně podařilo vyřešit. Podle nich stojí za nízkou gravitací Laurentidská ledová kra, která dříve pokrývala většinu Kanady. Ta byla sama o sobě silná až 3,7 kilometru a pod její tíhou se v zemi vytvořila proláklina, která narušila gravitační pole planety.

Britský server Express s odkazem na bádání vědců dodal, že oblast se pomalu dostává do normálu. Proláklina se postupně vzamatovává a za několik tisíc let by na místě měla být stejná gravitace, jako kdekoliv jinde na Zemi.

Vědci tím ale své pátrání nezakončili. Zjistili totiž další faktor, který způsobil poruchu gravitace. Pod Hudsonovým zálivem se nachází velmi silný proud magmatu, který stahuje tentonické desky pod povrch, čímž zmenšuje objem hmoty v oblasti. I to má prý za následek gravitační problémy.

Témata:  Země 1 Kanada vědci

Související

Aktuálně se děje

26. července 2025 15:15

EU si chce navýšit příjmy o více než 1000 miliard korun ročně. Čechům by kvůli tomu zdražil život

Evropská unie se Čechům v příštích letech dramaticky prodraží. Takže vlastně historicky vůbec poprvé vážně vyvstává otázka, jak dlouho ještě členství v EU zůstane pro Česko účetně plusové. Zatím tomu tak ještě je. Vždyť letos v prvním pololetí Česko do bruselské kasy odvedlo o 24 miliard méně, než z ní získalo. Zlomový však může být už tento týden navržený rozpočet EU na období let 2028 až 2034, ale i roky předtím, 2026 a 2027.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy