reklama

5) 200 000 dolarů na výzkum rybích pochoutek

Ryby nepochybně patří mezi nejdůležitější organismy na planetě a jejich výzkum je potřebný. Historie naopak pomáhá pochopit minulost a vážit dědictví předků. Ovšem nad některými projekty kombinující obojí zůstává hlava stát. Pro amerického daňového poplatníka jistě bylo velmi překvapující, že Národní dotační vědecký fond podpořil 200 000 dolary výzkum s názvem „Ryby jako pochoutka a základní potravina: Sociální status a každodenní jídlo ve městě Songo Mnara ve 14. až 16. století, Tanzanie.“

4) 406 419 dolarů za to, zda bylo první vejce nebo slepice

Co bylo první? Vejce nebo slepice? Na tuto problematickou otázku se zcela inovativně chtěli podívat výzkumníci z věhlasného MIT (Massachusetts Institute of Technology). Ty samozřejmě nezajímala odpověď na to, co bylo první, ale jak náhled obyvatelstva na tuto problematiku ovlivňují televizní pořady a vědci. Podpora od Národního dotačního vědeckého fondu byla krásných 406 419 dolarů.

3) 300 000 dolarů na výstavu…o pachu středověku!

Federální vláda pečuje i o vzdělávání obyvatelstva a mezi ně rozhodně patří výstavy. Komisi z Národního dotačního fondu pro humanitní vědy zaujala výstava o vůních středověku. I když se v posudkové zprávě upřímně tvrdí: „Někteří lidé se možná zajímají o expozici středověkých pachů, není však povinností všech daňových poplatníků financovat čichové zážitky,“ ocenila Nadace nápad 300 000 USD. Výstava byla putovní!

2) 470 000 dolarů za varování před žvýkacím tabákem

Žvýkací tabák není u nás tolik oblíbený, ale v USA patří mezi nejčastější příčiny rakoviny úst. Proto se také hledají různé forma prevence. Národní centrum pro výzkum rakoviny podpořil velmi zajímavý projekt. Výzkumníci měli vytypovat na americkém venkově několik stovek žvýkačů tabáku a těm občas poslat SMS s varováním o nebezpečí žvýkaní tabáku. Poté měli výzkumníci zjistit, zda se svojí závislostí na tabáku studované objekty po těchto varováních skončili. To vše za 470 000 dolarů daňových poplatníků.

1) 709 000 dolarů za studii o feministickém přístupu k ledovců

Abychom pochopili, o co jde, bude nejlépe ocitovat ze zdůvodnění samotné zprávy: „Spojení feministických postkoloniálních vědních studií s feministickou politickou ekologie vytváří feministickou glaciologickou strukturu pro robustní analýzu genderu, moci a epistemologií v dynamických sociálně-ekologických systémech, což vede k spravedlivějším a vyrovnanějším vědním výstupům ve vztahu člověka a ledu.“ Že nerozumíte? Ale zní to chytře! Za pětiletý výzkumný program Národní dotační vědecký fond vyplatil oregonské univerzitě 709 000 dolarů. Překvapivě výzkum nevedla žena, ale muž - Dr. Mark Carey.

reklama