reklama

5) Otýlie Vranská

Psal se rok 1933 a Československem otřásla strašlivá vražda. Ve vlacích do Košic a Bratislavy byly nalezeny dva kufry s rozřezaným ženským tělem. Díky intenzivnímu policejnímu pátráni se podařilo brzy zjistit jméno ženy. Byla to Otýlie Vranská, která se živila jako prostitutka. Policie se pustila do pátrání, které však k výsledku nevedlo. Největším podezřelým byl její častý milenec, rotmistr Pěkný, se kterým byla Vranská údajně těhotná a vydírala jej a chtěla si ho vzít. Od veřejnosti policie dostala neuvěřitelných 5000 typů na údajného vraha. V roce 2017 se podařilo z vlasů neznámé osoby, které měla Vranská za nehty, a které policie tehdy zachovala, získat DNA potencionálního vraha. Existuje tedy naděje, že se jméno vraha někdy dozvíme. Před světskou spravedlnost se však již určitě nedostane.

4) Vraždy v Hinterkaifecku

Hinterkaifeck je malá vesnice asi 40 kilometrů od bavorské metropole Mnichova. 4. dubna 1922 zde došlo na statku rodiny Gruberových k strašlivému nálezu. Celou pětičlennou rodinu a jejich služku někdo brutálně ubil krumpáčem! Ušetřeny nebyly ani děti – sedmiletá Cäzilia a dvouletý Jozef. Snacha oběti potvrdila, že 31. března 1922, kdy je večer navštívila, byli ještě všichni v pořádku. Pitva pak za dobu úmrtí označila noc z 31. března na 1. duben. Vrah musel s obětmi ještě nějakou dobu žít, neboť na místě byly nalezeny noviny z 2. dubna. Je třeba říci, že policie na místě činu pokazila, co mohla. Po statku se pohybovalo před odebráním stop až příliš mnoho lidí. I vražedná zbraň šla z ruky do ruky a nemohly z ní být odebrány otisky prstů. I přesto, že policie vyslýchala přes 100 osob, přičemž poslední z nich ještě v roce 1986, případ zůstal dodnes neobjasněn.

3) D.B. Cooper

Muž, používající toto jméno nastoupil 24. listopadu 1971 do letadla Boeing 727-200 společnosti Northwest Orient z Portlandu do Seattlu. Když se letadlo vzneslo, předal letušce vzkaz: „Chci 200 000 dolarů a dvě sady padáků! Mám bombu!“ Po přistání na letišti v Seattlu propustil 36 pasažérů a donutil piloty se strojem znovu odstartovat. Nad státem Washington otevřel dveře letadla a vyskočil. Poté po záhadném únosci všechny stopy mizí. V roce 1980 byl nalezen v lesním potoku balíček s 5800 dolary z únosu. FBI měla mnoho podezřelých, ale dnes vše nasvědčuje tomu, že únosce při svém efektním útěku zahynul. Případ je však do dnes otevřen a identita „D.B. Coopera“ neznámá.

2)  Muzeum umění Isabell Stewart Gardnerové v Bostonu

Na bránu věhlasné kulturní instituce uprostřed Bostonu v půl druhé ráno na den svatého Patrika 18. března 1990 zabušili dva policisté. V budově se nacházel jeden jediný strážný, a ten jim nic zlého netuše otevřel. Policisté jej okamžitě zatkli s tím, že spáchal zločin. Teprve, když strážný ležel spoután na zemi jeden z policistů mu pošeptal, že nejsou policisté, ale zloději. Z muzea zmizelo třináct uměleckých předmětů včetně tří obrazů od Rembranta, pěti obrazů od Degase a jednoho od Vermeera. Hodnota lupu? 500 milionů dolarů! Loupež byla evidentně provedena na zakázku, a po umění i zlodějích se slehla zem. I přesto, že odměna na dopadení pachatelů a vrácení kradeného umění je 25 milionů dolarů, nikdo se dosud neozval.

1) Zodiac

V letech 1966 až 1970 v ulicích San Francisca řádil záhadný vrah, který se proslavil pod přezdívkou Zodiac. Odhaduje se že spáchal až 37 vražd. Vrah se se svými zločiny netajil, a s policií čile přes dopisy novinářům komunikoval. Poslal také několik šifrovaných dopisů, ve kterých měl údajně odhalit i svoji skutečnou identitu. I přes veškerou snahu policie a FBI se je nikdy nepodařilo rozluštit. V roce 1970 aktivita Zodiaca náhle skončila. Zemřel? Odstěhoval se do jiného státu? Byl uvězněn za jiný zločin? Nikdo neví! Bylo vyšetřováno kolem 2500 mužů, a i když proti mnohým z nich byly silné důkazy, nebyl nikdy nikdo hnán před spravedlnost. V roce 2012 se podařilo získat z důkazního materiálu DNA záhadného vraha, a tak naděje, že identita Zodiaca bude odhalena, stále žije.  

reklama