Simpsonovi baví diváky už více než 38 let. Některé scény přitom jako by byly spíše předpovědí budoucnosti než animovaným sitkomem. Od prezidenta Donalda Trumpa, přes pandemii covidu, až po chytré hodinky nebo akvizici studia 20th Century Fox – mnohé jejich „vtipy“ se časem ukázaly jako až znepokojivě přesné předpovědi reality.
Historicky poprvé se Simpsonovi objevili na amerických televizních obrazovkách 19. dubna 1987 – nikoliv jako samostatný seriál, ale jako krátké skeče v rámci varietního pořadu The Tracey Ullman Show na stanici Fox. Až 17. prosince 1989 se rodina ze Springfieldu představila v plnohodnotné podobě, kterou známe dnes, premiérovým dílem s názvem Vánoce u Simpsonů.
Během více než třiceti let si seriál Simpsonovi získal ohromnou popularitu napříč kontinenty. Čeští diváci se s ním poprvé setkali na obrazovkách České televize, později se přesunul na stanici Prima Cool, kde si vybudoval silnou fanouškovskou základnu.
Žlutá rodinka však dávno překročila hranice Evropy. Udomácnila se v Asii – včetně komunistické Číny, kde ovšem podléhá specifickým cenzurním omezením. Mimořádné oblibě se těší zejména v Latinské Americe, kde doslova zlidověla, a nechybí ani na obrazovkách v Austrálii či mnoha zemích afrického kontinentu. Simpsonovi se tak stali skutečně globálním fenoménem.
Tvůrci Simpsonových si vybudovali pověst mistrů politické satiry – jejich schopnost trefně glosovat aktuální dění je téměř legendární. Co je však ještě pozoruhodnější, je skutečnost, že v řadě případů dokázali předvídat budoucnost. A ne jen tak ledajakou.
Od šokujícího nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu až po legalizaci marihuany v Kanadě – některé z jejich „vtipů“ se s odstupem času naplnily s nečekanou přesností. Pojďme se nyní podívat na ty nejznámější případy předpovědí, nad nimiž zůstává rozum stát.
Změna názvu Twitteru
Jen málokomu uniklo, že po převzetí Elonem Muskem se Twitter v roce 2022 přejmenoval na „X“. Co je však skutečně pozoruhodné: Simpsonovi tuto změnu nepřímo „předpověděli“ už o celých deset let dříve. V epizodě Tajnosti Neda a Edny z roku 2012, kde se odhalí tajný sňatek Neda Flanderse a Edny Krabappelové, se v jedné scéně objevuje Homer s mobilem v ruce. Mezi ikonami aplikací na jeho displeji je viditelná i jedna s jednoduchým názvem „X“.
Trefování do Trumpa
V epizodě Bart to the Future z roku 2000 se Líza stala prezidentkou Spojených států a během porady v Bílém domě prohlásila: „Jak víte, zdědili jsme docela slušnou rozpočtovou krizi po prezidentu Trumpovi.“
V té době byl Donald Trump vnímán pouze jako excentrický miliardář, realitní magnát a televizní osobnost. Myšlenka, že by někdy skutečně usedl do Oválné pracovny, působila spíš jako absurdní vtip než relevantní politická úvaha.
O to více šokující bylo, když se o 16 let později stal realitou přesně ten scénář, který autoři Simpsonových načrtli – včetně předpovědi ekonomických otřesů, které po sobě Trumpovo prezidentství zanechá. Tato epizoda dnes patří k nejcitovanějším případům, kdy se satira děsivě přiblížila skutečnosti.
Ještě kurióznější je fakt, že v roce 2015, při Trumpově skutečném sjezdu po eskalátoru v Trump Tower během oznamování jeho kandidatury, téměř dokonale replikoval scénu z této epizody – včetně lidí s cedulemi a gesta zvednuté ruky. Srovnávací videa této scény kolovala internetem jako další důkaz „prorockých schopností“ Simpsonových.
Předpověděli pandemii?
V epizodě Lízin saxofon ze 3. dílu 9. řady, odvysílané v roce 1997, se objevila scéna, která dnes působí téměř znepokojivě. Marge v ní ukazuje knihu s názvem Zvědavý George a virus ebola. V té době šlo o naprosto marginální téma, o němž veřejnost téměř nic netušila.
Virus ebola se totiž dostal do širšího povědomí až o několik let později – zejména po roce 2000, kdy vypukly rozsáhlé a smrtící epidemie v Kongu a Ugandě. Simpsonovi tak opět zaznamenali výskyt motivu, který se teprve měl stát globálně relevantním.
Chytré hodinky
V epizodě Líza zítřka (1995) má Lízin snoubenec zařízení nápadně připomínající chytré hodinky – mluví do nich a používá je k telefonování. První funkční chytré hodinky přišly na trh až téměř o dvě dekády později.
Otravný autocorrect
V epizodě Bartovo vnitřní dítě (1994) používá postava Dolph Newton zařízení „Apple Newton“, které nesprávně opravuje text. Dnes už notoricky známé problémy s automatickými opravami textu se staly realitou o pár let později s masivním nástupem chytrých telefonů.
Covidová pandemie
V epizodě Hrátky s Montym (22. řada) se Springfield potýká s tzv. „Osackou chřipkou“, která se šíří z Japonska a dorazí do USA v balíku. Záběry vyděšených občanů, panika a nedostatek léků se až děsivě podobají reálným událostem z roku 2020. Nešlo o přesný popis covidu, ale atmosféra a okolnosti byly až podivuhodně podobné.
Zřícení finančních trhů
Epizody z období před krizí (např. Marge versus Svobodní, důchodci, bezdětné páry, mládež a gayové) si opakovaně utahují z nezodpovědného zadlužování a nafukování hypoték. V jedné scéně Homer dokonce říká: „Koupil jsem dům bez peněz. To je přece Amerika!“ Krach hypotečního trhu přišel jen o pár let později a způsobil světovou hospodářkou krizi.
Akvizice 20th Century Fox
V epizodě Dojezdy pro hvězdy (1998) se mihne logo „20th Century Fox – Divize společnosti Walt Disney“. V roce 2019 skutečně Disney koupil 21st Century Fox za více než 70 miliard dolarů.
Témata: Simpsonovi
Související
11. března 2019 22:02
30. ledna 2019 8:32
26. prosince 2017 10:10
2. srpna 2017 15:00
4. května 2017 8:01