Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Před 609 lety byl upálen Jan Hus. Česko si dnes připomíná jeho památku

Dřevoryt z knihy Jan Hus et Hieronymus von Prag
Dřevoryt z knihy Jan Hus et Hieronymus von Prag
Foto: Wikimedia Commons

Česká republika si dnes připomíná památku církevního reformátora Jana Husa, který byl před 609 lety upálen na koncilu v Kostnici v Německu kvůli svým názorům. Jeho odkaz si lidé mohou připomenout například na bohoslužbách. 

Hus je znám nejen pro své snahy o reformu církve a společnosti, ale také jako autor traktátu "O českém pravopise," který zavedl diakritická znaménka a odstranil spřežky z češtiny. Šestý červenec je státním svátkem od roku 1990.

Jan Hus byl katolickým knězem, ale kritizoval církev za odklon od jejích původních ideálů, institucionalizaci, hříšné chování kněží a prodej odpustků. Církev ho označila za kacíře a 6. července 1415 byl na kostnickém koncilu upálen.

Jeho smrt vyvolala v českých zemích husitskou revoluci, během níž husité mezi lety 1420 a 1431 odrazili několik křížových výprav a jejich víra pevně zakořenila. Husův odkaz zůstal živý i později, když po roce 1620 probíhala často násilná rekatolizace.

V období renesance byl Hus symbolem pro protestanty, během národního obrození byl vyzdvihován jako vlastenec a bojovník za svobodu a pravdu.

Husovy názory měly vliv i pět set let po jeho smrti při vzniku samostatného československého státu. Komunisté v něm viděli sociálního revolucionáře, evangelíci kořeny české reformace, ale pro katolíky byl dlouho kacířem.

Vatikánské vnímání Jana Husa změnil až papež Jan Pavel II. v roce 1999, když litoval jeho kruté smrti a uznal ho za reformátora církve.
 
 

Témata:  Jan Hus

Související

Aktuálně se děje

22. října 2024 18:56

22. října 2024 18:04

22. října 2024 16:38

Nový vývoj v kauze potyčky Soukupa s Dopitou. Kdo tahá za delší konec?

Už to vypadalo, že jedna či druhá strana si v kauze potyčky Jaromíra Soukupa a Mirka Dopity před domem Agáty Hanychové bude moci oddechnout. Policie se chystala předat případ do přestupkového řízení. Náhle je ale všechno jinak. Ví se, kdo tahá za delší konec provazu? 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy