reklama

"Když jí bylo sedm let, žila s rodiči na venkově. Vyprávěla nám, že šla tehdy pro mléko na nedaleký statek, ale cestou omdlela. Za několik hodin ji našla maminka a zjistila, že dítě má vysokou horečku," uvedla Sánchezová s tím, že dívka se tehdy nakazila španělskou chřipkou.

Španělská chřipka zasáhla v několika vlnách svět v letech 1918 až 1920 a vyžádala si odhadem 20 až 40 milionů obětí. Jejím původním ohniskem byla Francie, odkud se nemoc rozšířila do sousedního Španělska. Tam si vyžádala mnoho obětí, proto byla označena jako španělská. Na tuto chřipku tehdy ve světě umírali hlavně senioři a děti, mnozí vysílení dlouhou válkou.

Také v nynější pandemii má Španělsko značný počet obětí, dosud tam na ni zemřelo na 22.160 lidí, což je třetí nejvyšší počet po USA a Itálii. Téměř 90.000 z dosud 213.000 potvrzených nakažených se ve Španělsku uzdravilo. Jednou z nich je i stosedmiletá Andalusanka, která se nakazila v domově pro seniory v obci Alcalá del Valle (provincie Cádiz).

"Od 9. března byly v domově zakázány návštěvy a později jsme se neoficiálně dozvěděli, že 20 z 22 zaměstnanců je tam nakažených," citoval Sánchezovou dnes deník El Periódico. "Že je naše babička nemocná, jsme se dozvěděli 20. března, posléze ji převezli do nemocnice. Tam se o ni staral tým specialistů, včetně psychologů, kteří nám volali každý den," dodala s tím, že jim z nemocnice zařídili i videohovory.

Sánchezová podle listu La Vanguardia ocenila personál za krásný lidský přístup. "Jsou to úžasní lidé," uvedla. Dodala také, že už den po převozu zpět do domova pro seniory její příbuzná žádala chodítko a s pomocí ošetřovatelky se krátce prošla po chodbě.

Už začátkem dubna se ve španělských médiích objevily zprávy o dvou stoletých ženách ze španělského regionu Aragonie, které rovněž nemoc covid-19 překonaly. Také v sousedním Portugalsku se uzdravil muž, který své sté narozeniny koncem března oslavil v nemocnici v Portu. Nejlepším dárkem pro Luciana da Silvu bylo, že vyhrál boj s koronavirem. V Brazílii se tento měsíc z covid-19 uzdravil devětadevadesátiletý válečný veterán.