Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Al-Káida v Evropě? Vůdce vyzval k únosům západních civilistů

Al-Káida
Al-Káida
Foto: pinger.pl

Kábul - Vůdce al-Káidy vyzval bojovníky, aby unášeli rukojmí ze západních zemí. Chce je vyměňovat za uvězněné džihádisty, dokud nebudou všichni volní. Informovala o tom monitorovací služba SITE.

Teroristé z al-Káidy budou unášet více lidí! Rukojmí ze zemí Západu by pak podle svého vůdce měli vyměňovat za uvězněné džihádisty. Ajmán Zavahrí nabádal k únosům na zvukové nahrávce zveřejněné na internetu.

"Unášejte občany západních zemí, dokud neosvobodíme posledního muslimského vězně a vězeňkyni za mřížemi křižáků, odpadlíků a nepřátel islámu," řekl podle monitorovací služby SITE Zavahrí. Nahrávku má údajně SITE k dispozici, agentura Reuters však nemohla její pravost ověřit.

Kromě Pákistánu, Afghánistánu a dalších zemí, kde má al-Káida základnu, by se podle pokynů měli teroristé přesunout do Evropy a Spojených států a unášet obyvatele přímo v jejich zemích.

Za poslední týden jde přitom už o druhou podobnou výzvu. Ve středu al-Káida na sociálních sítích apelovala, aby bojovníci útočili při blížící se olympiádě. V Rio de Janeiru mají cílit hlavně na britské, americké, francouzské a izraelské sportovce, stejně jako na západní politiky.

Ajmán Zavahrí se podílel na teroristických útocích z 11. září, byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Podle předpokladů se skrývá na hranicích Afghánistánu a Pákistánu - v oblasti, která je základnou radikálního hnutí Taliban.

Témata:  Al-Káida Ajmán Zavahrí terorismus

Související

Aktuálně se děje

21. července 2025 21:47

Meghan je opět pod palbou kritiků. A tentokrát se nešetřilo vulgaritami

Herečka a vévodkyně ze Sussexu Meghan Markle se opět ocitla pod palbou kritiky poté, co odborníci zhodnotili její postup při natáčení druhé řady jejího pořadu pro Netflix With Love, Meghan. Podle královského komentátora Richarda Fitzwilliama bylo rozhodnutí natočit pokračování dřív, než vůbec vyšla první řada, „idiotské“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy