Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Migranti odmítají nové bydlení: Je tu moc starých lidí, poslali nás sem umřít

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: UNHCR

Londýn – Šlo o plán, který měl uprchlíkům nabídnout nový život, úspěch se ale nekoná – Skotsko uprchlíky poslalo na ostrov Bute, jenže uprchlíkům se tam nelíbí. Více informací přinesl britský deník The Telegraph.

Skotský ostrov Bute měl být pro syrské rodiny místem, kde začnou nový život. Dvě syrské rodiny si ale stěžují, že je pro ně pobyt na ostrově, který má asi 6 500 obyvatel, nudný a depresivní.

Rodiny uvedly, že ostrov je „plný starých lidí, kteří tu čekají na smrt", a žádají, aby byly přestěhovány například do Glasgow nebo do Manchesteru. „Mám pocit, že tu mám jen jednu možnost, umřít tu. Jen tu umřít, nic jiného," uvedl 42letý syrský uprchlík, otec čtyř dětí.

Ačkoliv je dle jejich slov Velká Británie přivítala velmi hezky a váží si i krás Skotska, stěžují si, že se zde cítí izolováni a mají problém naučit se anglicky.

Deník podotýká, že se uprchlíci do Skotska dostali v rámci programu na přesídlení syrských uprchlíků. Byl jim udělen pětiletý ochranný status, mají povolení pracovat a během prvního roku jsou pokryty i jejich náklady na život.

Mluvčí rady správní oblasti Argyll a Bute uvedl, že je názorem obou rodin zklamán. „Toto není názor většiny rodin, které tu máme. Ty se usidlují dobře a využívají všech dostupných možností, aby se tu cítili dobře a podporováni," podotkl s tím, že se o rodiny starají i dobrovolníci a různé agentury.

Témata:  Skotsko uprchlíci EU

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.