Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Humanitární akce v Halabu: Rusko a syrská vláda otevřely koridory pro civilisty

Vitalij Čurkin, ruský velvyslanec při OSN  (28.8.2014)
Vitalij Čurkin, ruský velvyslanec při OSN (28.8.2014)
Foto: unmultimedia.org

Damašek/Moskva - Rusko a syrská vláda zahájily humanitární operaci v obléhaném Halabu. Otevřely koridory pro civilisty a pro povstalce, kteří se chtějí vzdát.

"Civilisté se mohou dostat z města třemi trasami a další byla otevřena na severu pro povstalce, kteří se vzdají," oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu, podle jehož slov operaci nařídil prezident Vladimir Putin.

Syrská armáda tento týden nabídla volný průchod lidem, kteří budou chtít z povstalci ovládané části města odejít. Ruský velvyslanec při OSN Vitalij Čurkin v pondělí v Radě bezpečnosti OSN řekl, že se lidé z východního Halabu budou moci přesunout do západní části, kde je situace lepší.

Halab je rozdělen od roku 2012 a povstalecké čtvrti jsou v obležení armády od 17. července, zásoby zvenčí se tam nedostaly od 7. července. "Opakovaně jsme vyzývali bojující strany ke smíření, ale bojovníci vždy příměří porušili, bombardovali obydlené zóny, útočili na pozice vládních sil. Humanitární situace ve městě a okolí je v důsledku toho obtížná," řekl Šojgu.

Témata:  Sýrie ruské angažmá v Sýrii Sergej Šojgu Vitalij Čurkin

Související

Aktuálně se děje

8. dubna 2026 8:29

Totální a kompletní vítězství. Je to velký den pro světový mír, napsal Trump

Američané podle prezidenta Donalda Trumpa dosáhli totálního vítězství nad Íránem, jenž pro tuto chvíli souhlasí se čtrnáctidenním příměřím. Během následujících dvou týdnů by pak obě strany konfliktu měly uzavřít dohodu, která zajistí trvalý mír na Blízkém východě.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Proč Trump zase ucuknul? Jedno možné vysvětlení existuje

Americký prezident Donald Trump hlásá úplné vítězství v již déle než měsíc trvající válce s Íránem. Ten však zatím pouze svolil usednout k jednacímu stolu. Začíná křehké dvoutýdenní příměří. Trump si tak oddechl, kupuje si čas, nemusí vyhladit íránskou civilizaci, jak včera zahrozil, ropa citelně spadla, akcie dnes zřejmě znatelně porostou. Írán přitom nadále trvá na tom, že bude v Hormuzském průlivu vybírat mýto.