Ankara/Moskva – Rusky mluvící muslimové, kteří kvůli své víře ze země uprchli do Turecka, se nyní obávají vzájemného sbližování obou zemí. Více informací přinesl americký server Voice of America.
Říkají si „muhadžírové", což je arabský výraz pro lidi, kteří byli kvůli svému původu nebo svému náboženskému přesvědčení vyhnáni ze své země a vydali se do zemí, kde platí právo šaría, tedy islámské zákony.
Ačkoliv Ankara trvá na tom, že je Turecko světskou zemí, i tak sem z Ruska uprchly tisíce rusky mluvících muslimů. Ruské úřady mnoho z nich obviňují z extremismu, některé dokonce i z terorismu.
Server připomíná, že tyto obavy potvrdily i nedávné teroristické útoky na Atatürkově letišti v Istanbulu, kdy národnosti útočníků byly identifikovány jako ruská, uzbekistánská a kyrgyzstánská.
Většina z nich ale podle serveru radikální není. Mnoho z nich vyšlo do ulic hájit při pokusu o vojenský převrat 15. července prezidenta Erdogana, protože se domnívají, že je Erdogan před Ruskem ochrání. Pokud ale bude i nadále docházet k přibližování Ruska a Turecka, to by mohlo přestat platit.
Bojí se zejména, že by je Turecko mohlo v rámci gesta dobré vůle chtít vydat zpět do Ruska. Muhadžírové v Turecku se proto nyní snaží sjednotit.
„Pro rusky mluvící muslimy tu jsou jen dvě možnosti – buď integrace, nebo další radikalizace a odcizení," uvedl Salman Sever, tiskový mluvčí nově vzniklé Asociace rusky mluvících muhadžírů. Dodal, že jedinou podmínkou tohoto uskupení je absolutní odmítání násilí.
Související
30. března 2025 19:04
30. března 2025 17:21
30. března 2025 13:49
29. března 2025 13:01
28. března 2025 12:04
27. března 2025 16:20